ΜΕ ΤΟ ΕΜΦΑΤΙΚΟ 4-0 Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΠΑΡΑΦΕΣΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ ΤΗΣ Α’ ΕΠΣΛ

Αχιλλέας Φ.: Έδειξε τα δόντια του με το καλημέρα

* Με το δεξί Βλαχογιάννι, Γιάννουλη *Ισοπαλίες σε Ελασσόνα, «Γ. Μητσιμπόνας» και Αγιά *Πέφτει σήμερα η αυλαία της 1ης αγωνιστικής με τις αναμετρήσεις Αστραπή Ν.Π.–Μακρυχώρι και Φαλανιακός – Αργυροπούλι (17.30) *Πρεμιέρα σήμερα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΛ (17.30) *Αγώνας κυπέλλου στην Υπέρεια (17.00)

Δημοσίευση: 11 Σεπ 2016 11:04

Υποσχέσεις για ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα έδωσαν οι χθεσινές αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΛ (η οποία ολοκληρώνεται σήμερα με δύο αναμετρήσεις).

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων έδειξε τα δόντια του με το καλημέρα πετυχαίνοντας τη νίκη της ημέρας με το εμφατικό 4-0 επί του Οικονόμου Τσαριτσάνης. Η ομάδα του Τάκη Παραφέστα έκανε φανερές τις προθέσεις της από τα πρώτα λεπτά και είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-0. Οι φιλοξενούμενοι που κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 3-1 όταν ο Χάμος αστόχησε σε πέναλτι. Τα γκολ του Αχιλλέα Φαρσάλων πέτυχαν οι Παλάσκας, Βούλγαρης, Λόλας και Νεμπεγλέρας.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο ημίχρονο στη Γιάννουλη όπου η Δήμητρα έκαμψε, μετά από ανατροπή, την αντίσταση του μαχητικού Σμόλικα Φαλάνης με 3-2. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν ότι και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Η Δόξα Βλαχογιαννίου επικράτησε στο γήπεδο Αργυροπουλίου του Αστέρα Τυρνάβου με 2-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της, στην Αγιά ο Δωτιέας αν και προηγήθηκε νωρίς σχετικά στο σκορ (9ο λεπτό) τελικά δεν μπόρεσε να σιγουρέψει τη νίκη και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από τον Αετό Αμυγδαλέας (1-1), ενώ στο «Γ. Μητσιμπόνας», η Λάρισα 2012, αν και ήταν πιο ενεργητική και επιθετικά πιο επικίνδυνη, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από τον Τύρναβο 2005 (1-1).

Τέλος συναρπαστικό φινάλε επιφύλαξε το παιχνίδι στην Ελασσόνα όπου ο τοπικός ΠΟΕ κατάφερε στο 90’+2’ να κλέψει το βαθμό της ισοπαλίας από την Αναγέννηση Καλοχωρίου (1-1).

Η 1η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΛ ολοκληρώνεται σήμερα (17.30) με τις αναμετρήσεις Αστραπή Ν. Π. – Μακρυχώρι και Φαλανιακός – Αργυροπούλι.

ΣΤΗΝ Α1 ΕΠΣΛ (17.30)

Σήμερα εξ άλλου ξεκινάει το πρωτάθλημα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:

ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Στο πλαίσιο της α’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΛ θα διεξαχθεί σήμερα στις 17.00 στο γήπεδο Υπέρειας η αναμέτρηση της τοπικής Δόξας με τους Αμπελόκηπους. Το παιχνίδι είναι για τον Β’ όμιλο και ο νικητής θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια του θεσμού (17-18/9), την Ομόνοια.