Εκτύπωση αυτής της σελίδας

ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΥΚΑ ΜΕ 102-72

Βαριά ήττα για την ΑΕΛ

Δημοσίευση: 16 Απρ 2018 15:46

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΛ γνώρισε χθες βαριά ήττα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με 102-72 από τον Δούκα, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής.

Το τι θα ακολουθούσε διαφάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αμέσως πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Ο Δούκας προηγήθηκε με 16-4 και 20-10. Η ΑΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης και βελτιώνοντας την αμυντική της εικόνα κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά σε 29-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο.

Οι βυσσινί κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, σε 35-36 και 37-38, αλλά κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «τρέξουν» ένα σερί 9-0, να κάνουν το σκορ 47-37 υπέρ τους και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με 57-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία του Δούκα ήταν καθολική για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 102-72.

Τα δεκάλεπτα: 29-33, 44-57, 61-81, 72-102.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 6 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 16, Παπαχρήστος 14 (1), Κατσαρές, Ναούμης 2, Κνέζεβιτς 9, Σαριμπαλίδης 6 (2), Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 14 (1).

ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παπαγιωταράς, Κωστόπουλος 3(1), Δούβλης, Ιωάννου 22, Τσιότρας 14 (3), Τσακίρης 2, Μάστορος 7 (1), Κουκουλάς 16, Ντιφαντής, Κυρίτσης 23 (2), Σακελλαρίου.

Περιστέρι-Ηρακλής   74-64

Μαρούσι-Χολαργός  62-72

Αρκαδικός-Δόξα Λευκάδας 95-97

Ερμής Αγιάς-Εθνικός         84-72 παρ. (66-66 κ.α.)

Καρδίτσα-Ψυχικό     79-67