Στην 3η θέση στον όμιλό της η Εθνική Μπάσκετ Παίδων

Μετά τη χθεσινή ήττα από την Κροατία (83-71) Μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση από τον Λαρισαίο Βησσαρίου (13 π.)

Δημοσίευση: 13 Αυγ 2018 16:37

Την ήττα με 83-71 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική Μπάσκετ Παίδων, στο τελευταίο παιχνίδι της για την Α’ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας. Με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέλαβε την τρίτη θέση του Γ’ ομίλου και αύριο Τρίτη (19:15) θα αντιμετωπίσει την Εσθονία, στο κρίσιμο νοκ-άουτ ματς που θα κρίνει ποια ομάδα θα περάσει στα προημιτελικά και ποια θα πάει στα παιχνίδια κατάταξης για να διεκδικήσει την παραμονή της στην Α’ κατηγορία. Πολύ καλό παιχνίδι για άλλη μία φορά από τον Λαρισαίο Τηλέμαχο Βησσαρίου που πέτυχε 13 πόντους.
Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την Eθνική): 18-23, 33-45, 53-63, 71-83.

Η ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Αναστάση Κωστόπουλο, που τραυματίστηκε στο παιχνίδι με την Τουρκία, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ (18-24 στο 11’). Ανεβάζοντας την πίεση στην μπάλα η Εθνική οδήγησε τους Κροάτες σε πολλά λάθη και βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα νέα ισοπαλία στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, 27-27. Όμως, η συνεχής αστοχία πίσω από τα 6,75μ. (1/12 στο ημίχρονο) αποδείχτηκε καταστροφική και επέτρεψε στην Κροατία να κλείσει το πρώτο μέρος με τη διαφορά στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της, 33-45.
Οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν τα χαμηλά ποσοστά της ελληνικής ομάδας και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μετά από πεντέμισι λεπτά στο +13, 42-55. Πάντως η άμυνα απέφερε καρπούς και οδηγώντας τους Κροάτες στο 19ο λάθος ο Κολοβέρος ολοκλήρωσε ένα 6-0 σερί, 48-55, στο τρίλεπτο πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Με το δεύτερο ελληνικό τρίποντο σε 15 προσπάθειες από τον Κολοβέρο, καθώς και δύο βολές του Βησσαρίου, η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις, 53-57, αλλά η Κροατία έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά, 53-63. Η άμυνα ζώνης βοήθησε την Εθνική να πλησιάσει ξανά στους πέντε, 60-65, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Τα μακρινά σουτ των Κροατών, ωστόσο, τους έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 63-75 και ουσιαστικά να εξασφαλίσουν τη νίκη.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 2, Καλόγηρος 18, Καραμανλής, Παπασάβογλου, Βησσαρίου 13, Φιλίππου, Κολοβέρος 12, Νικολαΐδης 15, Πράπας 5, Τόλιας 2, Τσάμης 4.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Καράκας): Μπόσνιακ 13, Περάσοβιτς 23, Πρκάτσιν 10, Ράσιτς, Τίσμα 22, Μπράλα, Μπούλιεβιτς, Ίβισιτς 1, Κρέσιτς, Μάιτσουνιτς 4, Παπόνια 10, Πέρκουσιτς.