Νίκες για ΠΑΟ και Ολυμπιακό

*Ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη

Δημοσίευση: 27 Αυγ 2018 15:58

Έτοιμος για το παιχνίδι με την Μπέρνλι είναι ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν με 1-0 τον Λεβαδειακό στο Καραϊσκάκη και ξεκίνησαν με το δεξί το πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Χριστοδουλόπουλος στο 62'. Οι παίκτες του Μαρτίνς έχασαν πέναλτι

στο 42' με τον Φορτούνη, ενώ είχαν δοκάρι με τον Χασάν.
Με το μυαλό στη Μπέρνλι ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές στον αγώνα με τον Λεβαδειακό και τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Βοιωτών. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να δημιουργήσουν πολλές σημαντικές φάσεις μπροστά στην εστία του Επασί, αλλά έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 42'. Ο Ζησόπουλος ανέτρεψε τον Φορτούνη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελληνας διεθνής, αλλά ο Επασί έδιωξε και κράτησε το μηδέν.
Στην επανάληψη ο Μάρτινς έκανε δύο αλλαγές και ο Ολυμπιακός με την είσοδο των Μπουχαλάκη και Χασάν έγινε πιο επιθετικός. Ειδικά με τον Αιγύπτιο θα μπορούσαν οι "ερυθρόλευκοι" να σκοράρουν δύο φορές, μέσα σε 1 λεπτό. Στο 59' ο Χασάν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος με απίθανο γυριστό σουτ, είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς με τον συνήθη ύποπτο. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 64' με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0.
Η ασφυκτική πίεση συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό και στο 66' ο Γκερέρο νικήθηκε από τον εκπληκτικό Επασί και δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι και οι "ερυθρόλευκοι" πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.
Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
Κάρτες: Χριστοδουλόπουλος - Ομο, Σουμπίνιο, Νάνγκις, Κρνέτα, Εμπασί, Τσαμπούρης
Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Μεριά, Τσιμίκας, Τοροσίδης (46' Μπουχουλάκης), Καμαρά, Πάρντο (46' Χασάν), Φορτούνης (87' Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο
Λεβαδειακός (Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Κρνέτα (80' Αντιλέχου), Ζησόπουλος, Ντιόγκο, Μητρόπουλος, Όμο (71' Καραχάλιος), Γιακουμάκης, Σουμπίνιο, Νάνγκις (63' Σαβαντόγκο), Μαρκόβσκι
*Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα της Super League. Οι "πράσινοι", που δεν είχαν πείσει στα φιλικά, έβγαλαν πολύ πάθος στην Ξάνθη και επικράτησαν με 1-0 της ακριτικής ομάδας, η οποία δεν έκανε αισθητή την παρουσία της. Το υπέροχο γκολ του Μπουζούκη στο 69' έκρινε το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να έχουν ευκαιρίες και για άλλα γκολ.
Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κάρτες: Γέντρισεκ, Καμαρά - Ινσούα, Χατζηγιοβάννης, Μπουζούκης, Οικονόμου
Κόκκινη 90+9' Ντουρίσκοβιτς
Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (84' Ορφανίδης), Φλίσκας, Κασάδο, Σιλά, Ντε Λούκας (56' Καντά), Καμαρά, Κίκε, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Κάστρο (46' Φασίδης).
Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Δώνης (74' Τσανδάρης), Ινσούα, Μπουζούκης (78' Στάικος), Χατζηγιοβάνης, Μουνιέ (88' Εμμανουηλίδης)
*Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου Πανιώνιος και ΟΦΗ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στη Νέα Σμύρνη στην πρεμιέρα της Super League. Οι "κυανέρυθροι" πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μασούρα (9') και ισοφάρισαν στο 44' με τον Σταυρόπουλο. Για τους Κρητικούς που συνδύασαν με εξαιρετική εμφάνιση την επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία σκόραρε δύο φορές ο Νέιρα (23', 26').
Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας)
Κάρτες: Ντουρμισάι, Σταυρόπουλος, Κότσιτς - Κοροβέσης, Κυριακίδης
Πανιώνιος (Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Κότσιτς, Ντομίνγκες, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Κεϊτά, Κόρμπος (86' Σαντί Αλί), Μασούρας (74' Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς (74' Μανθάτης), Ντουρμισάι.
ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης (83' Ντίνας), Βουό, Πλατέλλας (83' Σασί), Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (63' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Ποτουρίδης.
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής της Super League είναι:
*ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης    1-0
(58' πεν. Πρίγιοβιτς)
*Παναιτωλικός - Ατρόμητος    1-2
(42' πεν. Μάζουρεκ - 36', 76' Κουλούρης)
*Πανιώνιος - ΟΦΗ    2-2
(9' Μασούρας, 44' Σταυρόπουλος - 23',26' Νέιρα)
Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ
2 ΓΚΟΛ: Κουλούρης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Νέιρα (ΟΦΗ)
1 ΓΚΟΛ: Πρίγιοβιτς (ΠΑΟΚ), Μάζουρεκ (Παναιτωλικός), Ντέλετιτς (ΑΕΛ), Πόνσε, Λιβάγια (ΑΕΚ), Μασούρας, Σταυρόπουλος (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Μπουζούκης (Παναθηναϊκός), Χριστοδουλόπουλος (Ολυμπιακός)