ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ

Δεν αντέδρασε ο Φιλαθλητικός

Λ. Πράπας: «Ένα παιχνίδι που δεν το κυνηγάς είναι πολύ δύσκολο να το κερδίσεις»

Δημοσίευση: 29 Νοε 2015 7:43

Σε ήττα με 3-0 σετ υποχρεώθηκε χθες ο Φιλαθλητικός από τον ανώτερο Παναθηναϊκό σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Νεάπολης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας. Η λαρισινή ομάδα δεν είχε καλή ψυχολογία, της έλειπε το πάθος και η δύναμη και ηττήθηκε χωρίς να παρουσιάσει μεγάλη αντίσταση. Έδειξε όμως κατά διαστήματα καλή εικόνα, βελτιώνοντας την υποδοχή της και έχοντας κάποιες επιτυχημένες επιθετικές ενέργειες της Τζούριτς αλλά μέχρι εκεί.

Το πρώτο σετ δεν αξίζει σχολιασμού αφού ο Παναθηναϊκός (που είχε στο πλευρό του περί τους 150 φιλάθλους που ταξίδεψαν στη Λάρισα) επικράτησε κατά κράτος όπως δείχνει και το τελικό 7-25. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0, και διατήρησαν μέχρι το τέλος ένα μεγάλο προβάδισμα (2-15, 3-24) χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

Η εικόνα της λαρισινής ομάδας άρχισε να βελτιώνεται στο δεύτερο σετ. Το πολύ καλό ξεκίνημα (5-1) ανάγκασε τον τεχνικό των «πρασίνων» να πάρει το πρώτο τάιμ-άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό του Φιλαθλητικού ο οποίος μέχρι τα μέσα του σετ ήταν ανταγωνιστικός και έδειχνε ότι μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη (11-13). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν το ίδιο καλή, ο Παναθηναϊκός άρχισε σταδιακά να «χτίζει» διαφορά για να φτάσει στη νίκη με 16-25.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο τρίτο σετ. Η λαρισινή ομάδα έδειξε ότι ήθελε να παλέψει (7-7, 13-15,15-17) ωστόσο το αποτελεσματικό σερβίς της Κουτουξίδου έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει με πέντε πόντους (15-20) και να οδηγηθεί στη νίκη με 17-25.

«Ένα παιχνίδι που δεν το κυνηγάς είναι πολύ δύσκολο να το κερδίσεις. Ο αντίπαλός μας ήταν πολύ καλός αλλά εμείς δεν αντιδράσαμε. Τουλάχιστον στο πρώτο σετ, ενώ στα άλλα δύο ήμασταν κάπως καλύτεροι αν και πάλι δεν παίξαμε αυτό που μπορούμε. Δεν ήμασταν καλοί στην υποδοχή κι αυτό μας στοίχησε. Όταν βελτιώναμε την υποδοχή μας και αναπτύσσαμε επιθέσεις δυσκολεύαμε τον αντίπαλό μας» σχολίασε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο τεχνικός του Φιλαθλητικού, Λάμπρος Πράπας.

Από την άλλη πλευρά ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης επισήμανε: «Κρατήσαμε τη σοβαρότητά μας στο παιχνίδι και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί η πλειοψηφία αγωνιζόταν με ίωση. Πήραμε μία ακόμη νίκη παίζοντας καλά και συνεχίζουμε».

Τα σετ: 07-25, 16-25, 17-25

Φιλαθλητικός (Πράππας) Τσοπούλου 7 (4/17 επ., 3 άσοι, 23% υπ. - 12% άριστες), Τουσιούδη 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Υφαντή 2 (2/15 επ.), Ντόνα 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δίρβα 3 (3/7 επ.), Τζούριτς 4 (3/21 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 15% άριστες), Χατζηελευθερίου -λ (44% υπ. - 31% άριστες) / Αναγνωστοπούλου -λ, Μαυροπάνου 1 (1/4 επ.).

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Φίλντ 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Νομικού 17 (9/17 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (2 άσοι), Καββαδία 5 (5/5 επ.), Μερτέκη 11 (11/22 επ., 67% υπ. - 67% άριστες), Τσίμα 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Ρόγκα -λ (50% υπ. – 40% άριστες) / Αγγελοπούλου, Γιαννακοπούλου, Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.