Πρεμιέρα με νίκη του Γ.Σ. Φαρσάλων

Κέρδισε τη Χαλκηδόνα με 73-67

Δημοσίευση: 08 Οκτ 2018 15:32

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στη Β’ Εθνική κατηγορία, καθώς κέρδισε την ομάδα της Χαλκηδόνας με 73 - 67.

Οι γηπεδούχοι του Χάρη Φόρου μπήκαν δυνατά στον αγώνα με ανεβασμένη την ψυχολογία και με τον κόσμο στο… «πλευρό» τους, καταφέρνοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά, με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, να τελειώνει 17-15.

Δεν συνέβη το ίδιο και τη δεύτερη περίοδο καθώς η αστοχία των παικτών του Γ.Σ. Φαρσάλων έφερε "τούμπα" τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με οκτώ πόντους διαφορά στο ημίχρονο, 32-40.

Η αστοχία συνεχίστηκε και την τρίτη περίοδο για τους παίκτες του Φόρου, όπου η ομάδα της Χαλκηδόνας κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας +6 πόντων, καθ' όλη τη διάρκεια και αυτής της περιόδου.

Ο Γυμναστικός στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να ανακάμψει την πίεση της Χαλκηδόνας και με τρίποντη «βόμβα» του Χαιρετίδη, βρέθηκε μπροστά (61-59) και με τις βολές του Γκιουλέκα πέντε λεπτά πριν τη λήξη στο +4, (63-59). Οι παίκτες του Τουλούμη κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση ξανά στα ίσα 3:28 πριν τη λήξη (63-63) όμως ο Γκιουλέκας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 66-63) για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 73-67.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ο Γκιουλέκας με 24 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσακαλέρης με 15.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-40, 47-53, 73-67

Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 10(1), Χαιρετίδης 3(1), Φιλιππόπουλος 4, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος, Τσιώγκας 2, Συνετός 9(1), Τοπουζίδης 3(1), Λούτας, Γκιουλέκας 24(3), Φαρμάκης, Δέσπος 18

Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Σπύρας, Μαρκίδης 7, Δανάκης 13(2), Τσακαλέρης 15, Παπαδόπουλος, Λαΐδης 4, Μυλωνίδης 11(1), Κούτε, Λαζαρίδης, Δελίδης 6, Ευαγγελίδης, Σικαλίδης 11.

Γέφυρα – Ελευθερούπολη 58-71

Φίλιππος Βέροιας – Ανατόλια       61-81

Αγρίνιο – Ερμής Λαγκαδά 69-62

Φάρσαλα – Χαλκηδόνα      73-67

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Έσπερος Λαμίας      79-59