Με νίκη συνέχισε ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Επικράτησε χθες του Μακεδονικού με 68-64

Δημοσίευση: 12 Νοε 2018 15:41

Σε ένα εύκολο φαινομενικά εντός έδρας παιχνίδι, ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Μακεδονικού, αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, όμως πέτυχε μια σπουδαία νίκη με σκορ 68-64, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής ανδρών.

Οι παίκτες του Χάρη Φόρου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν στο τέλος της πρώτης περιόδου να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 20-12, μια διαφορά την οποία κράτησαν και αύξησαν στους 11 πόντους στη λήξη της δεύτερης περιόδου (36-25).

Στην επανάληψη, οι μπλε ξεκίνησαν με ένα προβάδισμα 11 πόντων κρατώντας αυτή τη διαφορά για επτά λεπτά. Στα επόμενα τρία λεπτά, η επιθετική αστοχία των Φαρσαλινών, σε συνδυασμό με καλές επιθέσεις των φιλοξενούμενων κατέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (49-45).

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, ο Γυμναστικός έφτασε να νικάει με 10 πόντους 3:39 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως ο μαχητικός Μακεδονικός, το προσπάθησε έως το τέλος, και στα επόμενα τρία λεπτά έφτασε τους Φαρσαλινούς στον πόντο, 49 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (65-64). Σε εκείνο το σημείο το καθοριστικό καλάθι πέτυχε ο Γκιουλέκας στα 23 δευτ. ανεβάζοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους σε συνδυασμό με κακή επίθεση των φιλοξενούμενων. Εν τέλει, στα 6 τελευταία δευτερόλεπτα ο Λεπενιώτης, από τη γραμμή των βολών ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 36-25, 49-45 , 68-64.

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 6 (1), Φιλιππόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Τσιόγκας 5 (1), Συνετός, Τοπουζίδης 5 (1), Λούτας, Γκιουλέκας 25 (4), Φαρμάκης, Δέσπος 12

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Χαλάτσης 8 (1), Κοντσές 8, Μπαρζού 6, Κουντουρατζόγλου 13 (1), Τσινόπουλος, Τασούδης, Κομμάτας, Καραθανάσης 6 (1), Ουλουσίδης 15 (1), Καλογεράτος 6 (2), Ιωαννίδης, Χατζίδης 2