Ορθιος στην Καβάλα ο Ερμής Αγιάς

ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΦΕΡΩΝΥΜΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 92-85 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (68-68 κ.α.)

Δημοσίευση: 17 Μαρ 2019 16:02

Μία ακόμα «χιτσκοκική» και παράλληλα πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη κατέκτησε ο Ερμής Αγιάς, αυτή τη φορά επί της Καβάλας με 92-85 στην παράταση (68-68 κ.α.).

Έτσι η ομάδα του Γιάννη Λίβανου παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση της Α2 Εθνικής και εδραιώνει σιγά-σιγά την παρουσία της στα πλέι οφ, καθώς το πρωτάθλημα πλέον έχει μπει στην τελική του ευθεία.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ερμή που κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (7-18). Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει, «ροκάνισε» τη διαφορά αλλά η ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρήκε τον Ερμή να έχει «κεφάλι» στο σκορ με 36-33.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με την Καβάλα να ψάχνει την αντεπίθεση αλλά τον Ερμή να κρατάει και να μπαίνει με μία διαφορά τεσσάρων πόντων (55-51) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των φιλοξενουμένων και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (63-61, στο 37’), ενώ λίγο πριν τη λήξη πήγαν στο +4 (68-64).

Όμως οι παίκτες του Γιάννη Λίβανου δεν παρέδωσαν τα «όπλα» και με εύστοχα σουτ των Τριανταφύλλου και Τσιλούλη ισοφάρισαν και πήγαν το ματς στην παράταση, εκεί που έχοντας την ψυχολογία στα ύψη και βρίσκοντας λύσεις από το τρίποντο κατέκτησαν μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-18, 33-36, 51-55, 68-68 κ.α., 85-92 παρ.

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 4, Καμάρας 7, Ναούμης 4, Προδρόμου 23, Κουμλέλης 4, Φλιάτης 3, Σκλήβας 9, Παπάς 20 (2), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 5 (1).

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής 17 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 23 (4), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3 (1), Κόμματος 8 (1τρ., 12 ρ., 7 ασ.), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (3), Λάππας 4, Βρέττας 2, Τσούμας, Λόλας 12.

Ιπποκράτης Κω-Πευκοχώρι          69-67

Διαγόρας Δρ.-Καστοριά     86-65

Αμύντας-Απόλλων Π.         68-61 (56-56 κ.α)

Ψυχικό-Καρδίτσα     80-73

Καβάλα-Ερμής Αγιάς         85-92 (68-68 κ.α)