Super League μέσω Βόλου!

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΠΕΤΥΧΕ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΙΠΛΟ 1-3 ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΑΛΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

Δημοσίευση: 18 Απρ 2019 20:26

Η αναμέτρηση του Απόλλωνα Λάρισας με τον Πλατανιά στο γήπεδο της Φιλιππούπολης την Κυριακή 21 Απριλίου θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τη δεύτερη θέση της Football League, η οποία οδηγεί στα μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League.

Χθες η λαρισινή ομάδα με πολλά ψυχικά αποθέματα κέρδισε άξια τον πρωτοπόρο ΝΠΣ Βόλου 3-1 στο δημοτικό γήπεδο Νεάπολης, ανατρέποντας το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου.
Βρίσκεται έτσι μόλις έναν βαθμό πίσω από την ομάδα των Χανίων που έχει 52 βαθμούς, η οποία και επικράτησε στα Περιβόλια της Παναχαϊκής με 4-3.
Στον αγώνα του πρώτου γύρου, Πλατανιάς και Απόλλων Λάρισας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0, με την κυριακάτικη αναμέτρηση να χαρακτηρίζεται ως το ματς της χρονιάς.
Ο Απόλλων θέλει μόνο νίκη διότι ακόμη και η ισοπαλία ευνοεί την κρητική ομάδα, η οποία στην τελευταία αγωνιστική θα παίξει στην έδρα της με τον Ηρακλή, ενώ ο Απόλλωνας θα αγωνιστεί στη Νέα Αλικαρνασσό, με τον Ηρόδοτο.
Στη χθεσινή αναμέτρηση οι «κυανόλευκοι» ενώ δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες και πήραν ένα πολύ σπουδαίο διπλό.
Ο Ν.Π.Σ.Βόλος είχε δύο καλές στιγμές στο 17’ με τον Μάντζη και στο 30’ με τον Ηλιόπουλο, ο οποίος στο 37’ ανοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Το ημίχρονο έκλεισε με το άστοχο σουτ του Μάντζη και το σουτ του Κότο, που μπλόκαρε ο Μαντζάρης στο 43’ και στο 45’.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν στο 47’ με τον Κότο να σουτάρει και τον Μαντζάρη να αποκρούει, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μάντζη πέρασε άουτ.
Από κει και πέρα ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές και στο 56’ με κεφαλιά-αυτογκόλ του Γκαλίτσιου, το ματς ήρθε στα ίσια (1-1).
Δύο λεπτά αργότερα στο 58’, από εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίλα ο Λούκας Ράμος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό σουτ έκανε το 1-2.
Στο 65’ ο Κότο γύρισε στον Μάντζη, με τον Μαντζάρη εξουδετερωμένο, αλλά ο φορ των γηπεδούχων σούταρε άουτ. Στο 78’ οι Βολιώτες έχασαν ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Πίτου Γκαρσία με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.
Τρία λεπτά πριν το φινάλε στο 87’ ο Μαρκολίνο με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Μπουργάνη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Παρασίου, ο οποίος στις καθυστερήσεις απέβαλε από τον πάγκο τον Πολέτο με δεύτερη κίτρινη και με απευθείας κόκκινη τον Μάντζη, για σκληρό φάουλ σε αντίπαλό του.
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Μπουργάνης (88’ Κραβαρίτης), Ντεντάκης, Καρρίκι (72’ Πίσπας), Ν’ Γκουέμ, Γκαλίτσιος, Καμπαγέρο, Γκαρσία, Πέντα (61’ Λούκας), Κότο, Ηλιόπουλος, Μάντζης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Κοντοές, Χατζής, Λούκας Ράμος, Λίταινας, Γκουντρουμπής (46’ Τασιούλης), Πολέτο (81’ Μαρκολίνο), Μπραμπίλα (71’ Μπιμάι).

*Πλατανιάς - Παναχαϊκή    4-3
(2’,7’ Νίλι, 49’ Λουκίνας, 66’ Μπιανκόνι / 45+1’ Μωραΐτης, 77’, 90+2’ Ελευθεριάδης)
*Κέρκυρα - Σπάρτη    3-0 α.α
*Ηρόδοτος - Αιγινιακός    4-2
(36’ Ηλιάδης, 49’ Γκρέκος, 56’ πεν. Νύκταρης, 79’ Γκούφας / 12’ Ζαννάκης, 74’ Έππας)
*Καραϊσκάκης - ΑΟΧ Κισσαμικός    0-0
*ΝΠΣΒόλος - Απόλλων Λ.    1-3
(37’ Ηλιόπουλος / 56’ αυτ. Γκαλίτσιος, 58’ Λουκάο, 87’ Μαρκολίνο)

16. Σπάρτη    17-58    14
*Δόξα Δράμας και Απόλλων Πόντου έχουν από 27 αγώνες ** Αποβλήθηκε ο Αήττητος Σπάτων. *** Η Σπάρτη έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.