Οικονόμος και Ηρακλής Λ. στις 116 ομάδες της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας

ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5 ΙΟΥΛΙΟΥ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ - ΣΤΙΣ 22/9 Η ΣΕΝΤΡΑ

Δημοσίευση: 13 Ιουν 2019 22:06

Του Χρήστου Αρχοντούλη

Δύο ομάδες του νομού, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης και ο Ηρακλής Λάρισας, θα εκπροσωπήσουν την καινούρια αγωνιστική περίοδο 2019-2020 το λαρισινό ποδόσφαιρο, στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, που θα ξεκινήσει στις 22 Σεπτεμβρίου.
Οι «Πράσινοι» της Τσαριτσάνης παρέμειναν στην κατηγορία συμμετέχοντας στον 4ο όμιλο και εξασφαλίζοντας λίγες αγωνιστικές πριν το φινάλε την παραμονή, ενώ το ποδοσφαιρικό συγκρότημα της Νεάπολης ανέβηκε πανηγυρικά και απευθείας από την Α’ τοπική κατηγορία.


Συνολικά οι 116 ομάδες που θα πάρουν μέρος στο νέο πρωτάθλημα, θα χωριστούν σε 8 ομίλους με βάση την προκήρυξη. Συγκεκριμένα, είναι οι 4 ομάδες που υποβιβάστηκαν από τη Football League, οι 56 ομάδες που διατήρησαν τη θέση τους στη Γ’ Εθνική, αλλά και οι 56 ομάδες που κέρδισαν την άνοδο, κατακτώντας το πρωτάθλημα στην ΕΠΣ όπου ανήκουν.
Ωστόσο, το μεγάλο ερωτηματικό παραμένει, πώς θα γίνει αυτός ο διαχωρισμός, καθώς πολλά ακούγονται, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι επίσημο.
Μέχρι τις 5 Ιουλίου έχουν χρονικό περιθώριο οι ομάδες να δηλώσουν συμμετοχή. Σε περίπτωση που μια ομάδα δεν δηλώσει συμμετοχή θα αντικατασταθεί με τον 2ο του ομίλου της Ένωσης στην οποία ανήκει, κι αν δεν μπορεί ούτε ο 2ος ακολουθεί ο 3ος, κτλ.
* Υποβιβάζονται από τη Football League και χάνουν στην πράξη δύο κατηγορίες: Αήττητος Σπάτων, Αιγινιακός, Ηρόδοτος, Σπάρτη.
* Οι ηττημένοι των μπαράζ ανόδου της Γ’ Εθνικής: Αιολικός, Νέστος Χρυσούπολης, Νίκη Βόλου, Καλαμάτα.

Όσοι παρέμειναν από τη Γ΄ Εθνική:
1ος όμιλος: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Αετός Ορφανού, Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Αλέξανδρος Κιλκίς, Κεραυνός Πέρνης.
2ος όμιλος: Νίκη Αγκαθιάς, Άρης Παλαιοχωρίου, Εδεσσαϊκός, Αλμωπός Αριδαίας, Γιαννιτσά, Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας.
3ος όμιλος: Αχέρων Καναλακίου, Μακεδονικός Φούφα, Λευκίμμη, Ναυπακτιακός, Σούλι Παραμυθιάς, Τηλυκράτης Λευκάδας.
4ος όμιλος: Αστέρας Ιτέας, Μετέωρα, Αλμυρός, ΑΟ Σελλάνων, Πιερικός, Θησέας Αγριάς, Οικονόμος.
5ος όμιλος: Εθνικός, Επισκοπή, Γιούχτας, ΣΥΝΚΑ, Ατσαλένιος, Κερατσίνι.
6ος όμιλος: Παλληνιακός, Διαγόρας Βραχνέικων, ΠΑΟ Βάρδας, Θύελλα Ραφήνας, Πανηλειακός, Αχαρναϊκός.
7ος όμιλος: Ηλυσιακός, Πανθηραϊκός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, Θύελλα Καμαρίου.
8ος όμιλος: Παναργειακός, ΑΟ Υπάτου, ΑΕ Πελλάνας, Ερμιονίδα, ΑΟ Κατασταρίου, Αστέρας Βλαχιώτη, Παναρκαδικός.Οι πρωταθλητές των Ενώσεων:
ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας, ΕΠΣ Θράκης: Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου, ΕΠΣ Ξάνθης: Ηρακλής Νέου Ζυγού, ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός, ΕΠΣ Καβάλας: Δόξα Θεολόγου, ΕΠΣ Σερρών: Δόξα Κάτω Καμήλας, ΕΠΣ Κιλκίς: Κιλκισιακός, ΕΠΣ Μακεδονίας: Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός, ΕΠΣ Χαλκιδικής: Νέα Καλλικράτεια, ΕΠΣ Πέλλας: Θύελλα Σαρακηνών, ΕΠΣ Ημαθίας: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας, ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινας, ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας, ΕΠΣ Κοζάνης: ΑΕΠ Καραγιαννίων, ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα, ΕΠΣ Τρικάλων: Διγενής Νεοχωρίου, ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά, ΕΠΣ Λάρισας: Ηρακλής Λάρισας, ΕΠΣ Θεσσαλίας: Διαγόρας Στεφανοβίκειου, ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής, ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Ατρόμητος Σαγιάδας, ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας: ΠΑΣ Πρέβεζα, ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας, ΕΠΣ Κέρκυρας: Θιναλιακός, ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη, ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης, ΕΠΣ Φωκίδας: Απόλλων Ευπαλίου, ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά, ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: Όμηρος Νεοχωρίου ή ΑΕ Μεσολογγίου, ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: ΑΟ Πρόννων, ΕΠΣ Βοιωτίας: Κιθαιρώνας Καπαρελλίου, ΕΠΣ Αθηνών: ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας, ΕΠΣ Πειραιά: Ερμής Κορυδαλλού, ΑΕ Μοσχάτου, ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Μαρκό, ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Ακράτητος, ΕΠΣ Κορινθίας: Κόρινθος 2006, ΕΠΣ Αχαΐας: Θύελλα Πατρών, ΕΠΣ Αργολίδας: Ναύπλιο 2017, ΕΠΣ Αρκαδίας: ΑΕΚ Τρίπολης, ΕΠΣ Ηλείας: Ξενοφών Κρεστένων ή Εννιπεύς Λατζοΐου, ΕΠΣ Μεσσηνίας: ΑΟ Διαβολιτσίου, ΕΠΣ Λακωνίας: Πανγυθεατικός, ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Τσιλιβή, ΕΠΣ Χανίων: Πανακρωτηριακός, ΕΠΣ Ρεθύμνου: ΑΕ Μυλοποτάμου, ΕΠΣ Ηρακλείου: Πόρος, ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου, ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΣ Ρόδος, ΕΠΣ Σάμου: Βαθύ, ΕΠΣ Κυκλάδων: Άνω Μερά, ΕΠΣ Λέσβου: Όλυμπος Αγιάσου, ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων.
Εισιτήριο ανόδου θα πάρουν 4 από τις 8 ομάδες που θα τερματίσουν στην 1η θέση. Θα διεξαχθούν αγώνες μπαράζ μετά από κλήρωση για διπλά παιχνίδια. Για τους υποβιβασμούς το τοπίο θα ξεκαθαρίσει μετά τις δηλώσεις συμμετοχής.* Ενδεικτικά οι όμιλοι που θα συγκροτηθούν, χωρίς αυτό να είναι οριστικό, καθώς πρέπει να γίνουν και οι επίσημες ανακοινώσεις:
1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας
ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης, Δόξα Θεολόγου
ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Νέου Ζυγού
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός
ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας
ΕΠΣ Κιλκίς: Αλέξανδρος Κιλκίς, Κιλκισιακός
2oς ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Μακεδονίας: Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός Θέρμης
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Χαλκιδικής: Άρης Παλαιοχωρίου, Νέα Καλλικράτεια
ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινα
3ος ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων
ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Αχέρων Καναλακίου, Σούλι Παραμυθιάς, Ατρόμητος Σαγιάδας
ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Θιναλιακός
ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας
ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Τηλυκράτης, ΠΑΣ Πρέβεζα
ΕΠΣ Αιτ/νίας: Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΕ Μεσολογγίου
ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής
4oς ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου
ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου
ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά
ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας
ΕΠΣ Πιερίας: Αιγινιακός, Πιερικός, ΑΕ Καρίτσας
ΕΠΣ Φωκίδας: Αστέρας Ιτέας, Απόλλων Ευπαλίου
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας
5ος ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Κερατσίνι, Μοσχάτο, Ερμής Κορυδαλλού
ΕΠΣ Ηρακλείου: Ηρόδοτος, Γιούχτας, Ατσαλένιος, Πόρος
ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή, ΑΕ Μυλοποτάμου
ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Πανακρωτηριακός
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος
6ος ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αήττητος Σπάτων, Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Μαρκό
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Ξενοφών Κρεστένων
ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Θύελλα Πατρών
ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη
7oς ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας
ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου, Άνω Μερά
ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Όλυμπος Αγιάσου
ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων
ΕΠΣ Σάμου: ΑΕ Βαθύλου/Πανσαμιακού
ΕΠΣ Κορίνθου: Κόρινθος 2006
8oς ΟΜΙΛΟΣ
ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Ακράτητος
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου
ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Κατασταρίου, ΑΟ Τσιλιβή
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: ΑΟ Πρόννων
ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός, Ερμιονίδα, Ναύπλιο 2017
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, ΑΕΚ Τρίπολης
ΕΠΣ Λακωνίας: Σπάρτη, ΑΕ Πελλάνας, Αστέρας Βλαχιώτη, Πανγυθεατικός
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Καλαμάτα, ΑΟ Διαβολιτσίου

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Προηγούμενο Επόμενο »

Συνδρομητική Υπηρεσία

διαβάστε την ελευθερία online

Ηλεκτρονικό Αρχείο Εφημερίδας


Σύνδεση Εγγραφή

Πρωτοσέλιδο εφημερίδας

Δείτε όλα τα πρωτοσέλιδα της εφημερίδας

Ψιθυριστά

Ο καιρός στη Λάρισα

Διαφημίσεις

ΕΔΑ ΘΕΣΣ
ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 9-7
INTERCOMM FOODS
Μείνε μαζί μας
keuea

Η "Ελευθερία", ήταν από τις πρώτες εφημερίδες που σηματοδότησε την παρουσία της στο Internet, μ' ένα ολοκληρωμένο site.

Facebook Twitter Youtube

 

Θεσσαλικές Επιλογές

 sel ejofyllo karfitsa 1