Ηττα και στη 10η θέση ο Απόλλων Λάρισας

Έχασε στη Λιβαδειά από τον Λεβαδειακό 2-0 Το δοκάρι σημάδεψε στο 23΄ο Σιφναίος

Δημοσίευση: 18 Νοε 2019 22:46

Προσπάθησε φιλότιμα χθες ο Απόλλων Λάρισας στη Λιβαδειά, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τον Λεβαδειακό, με σκορ 2-0. Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League 2 και οι «κυανόλευκοι» που γνώρισαν τη

2η φετινή τους ήττα μετά από το 2-0 στην Άρτα από τον Καραϊσκάκη, υποχώρησαν στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο αγώνας παρουσίασε ενδιαφέρον και στα δύο ημίχρονα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τα τέρματά τους, στο τέλος των ημιχρόνων. Η λαρισινή ομάδα ήταν η πρώτη που έχασε όμως μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί 0-1 στο 23’, όταν ο Σιφναίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σε κενή εστία έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπάιτς. Κι ενώ φαινόταν πως οι ομάδες θα πάνε στο ημίχρονο ισόπαλες 0-0, στο 43’ ο Ιωαννίδης είχε διαφορετική άποψη και με σουτ έκανε το 1-0. Στην επανάληψη οι παίκτες του Αριαν Μπελά προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 88’ το δυνατό σουτ του Συμελίδη, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκέκα και στο 90+2’ Κοζορώνης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ Καλή η διαιτησία του Ιωάννη Πάνου από την ‘Ένωση Ηπείρου , ενώ συνεργάτες του ήταν οι Αλέξανδρος Καραθανάσης, Αντώνιος Καλλής από την Ένωση Ανατολικής Αττικής Κίτρινες: Κοζορώνης/ Καρατάσιος, Ναζίμ, Καρρίκι ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάιτς, Ανγκούα, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Κονέ (82’ Παντελιάδης), Καραχάλιος, Κοζορώνης, Σανάμπρια (60’ Κονάν), Ιωαννίδης, Συμελίδης, Καστιγιόν (71’ Μακρής). ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος, Καρρίκι, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Ναζίμ (65’ Μπιμάι), Λίταινας (88’ Νύκταρης), Νούσιος (53’ Καμπέρης), Γκουστάβο Σάντος, Σιφναίος, Μπαστακός. ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (5η αγωνιστική) Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή 1-1 (4' αυτ. Ρουγκάλας - 54' Κολ) Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης 0-1 (59' Μαρκόφσκι) Λεβαδειακός - Απόλλων Λάρισας 2-0 (43' Ιωαννίδης, 90’ +2 Κοζορώνης) Εργοτέλης - Καραϊσκάκης 4-2 (13' Μπουτσάκης, 20' Προβιδάκης, 23' Κουατέγκ, 94' Έφορντ - 31' Χατζηστραβός, 75' Ψιάνος) Κέρκυρα – Χανιά 0-2 (22' Τζιώρας, 52' Κουσκουνάς) ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΣ Γιάννινα - Απόλλων Πόντου (17:00, ERT Sports) Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες) 1. Απόλλων Σμύρνης 10-1 13 2. Πλατανιάς 8-5 10 3. Παναχαϊκή 7-3 9 4. ΠΑΣ Γιάννινα 6-4 8 5. Χανιά 7-3 7 6. Λεβαδειακός 7-6 7 7. Εργοτέλης 9-10 7 8. Καραϊσκάκης 8-9 7 9. Δόξα Δράμας 5-5 6 10. Απόλλων Λάρισας 3-6 5 11. Κέρκυρα 3-9 -3 12. Απόλλων Πόντου 0-11 -6 * ΠΑΣ Γιάννινα και Απόλλων Πόντου έχουν από 4 αγώνες ** Ο Απόλλων Πόντου ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς και η Κέρκυρα με -3 Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (6η) ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (22/11) 16:00 Πλατανιάς - Δόξα Δράμας ΚΥΡΙΑΚΗ (24/11) 14:45 Καραϊσκάκης - Χανιά 15:00 Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΣ Γιάννινα 15:00 Απόλλων Λάρισας - Εργοτέλης !5:00 Απόλλων Πόντου - Κέρκυρα ΔΕΥΤΕΡΑ (25/11) 17:00 Παναχαϊκή - Λεβαδειακός