Αποκλείστηκε και ο Σπάρτακος

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ ΜΕ 77-58 ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 29 Νοε 2019 22:33

Ο Σπάρτακος ήθελε να καλύψει διαφορά 19 πόντων από την ήττα του πρώτου αγώνα (77-58) για να προκριθεί στο «final-4» του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, αλλά στον χθεσινό επαναληπτικό αγώνα επί λαρισινού εδάφους ο ΓΣ Σοφάδων διπλασίασε τις νίκες του, κερδίζοντας

ακριβώς με το ίδιο σκορ (77-58) και ήταν αυτός που πήρε πανάξια την πολυπόθητη πρόκριση. «Δήμιος» της Λαρισινής ομάδας, που βρέθηκε να χάνει με 27 πόντους (73-46, στο 33’) ήταν ένας Λαρισαίος, ο Μανώλης Γεωργάκης, που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας 32 πόντους με 6 τρίποντα. Η ομάδα των Σοφάδων κυριάρχησε στα τρίποντα με 10-3 κι αυτό ήταν ένα στοιχείο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Σε ό,τι αφορά στον Σπάρτακο, που αγωνίστηκε με σημαντικές ελλείψεις λόγω τραυματισμών, ήταν αποτελεσματικός κυρίως με τον Ντικούδη μέσα στη ρακέτα, ενώ ο Φαρμάκας εάν στο πρώτο ημίχρονο ήταν το ίδιο εύστοχος όπως στο τρίτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να είχε δώσει περισσότερες ελπίδες στη λαρισινή ομάδα. Ο ΓΣ Σοφάδων πήρε από τα πρώτα δευτερόλεπτα το προβάδισμα στο σκορ, «χτίζοντας» σταδιακά διαφορά, η οποία έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη της πρώτης περιόδου (12-23). Γεωργάκης και Παπαϊωάννου αποτελούσαν μόνιμη πηγή κινδύνου για τον Σπάρτακο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +17 (14-31, στο 13’). Ο Σπάρτακος κατάφερε να μειώσει με τον Καραγιάννη στο -9 (27-36) για να λήξει το ημίχρονο με 27-38. Δύο γρήγορα τρίποντα του Φαρμάκα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έδωσαν κάποιες ελπίδες στον Σπάρτακο (33-38), αλλά η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Ο ΓΣ Σοφάδων αντέδρασε με τον Γεωργάκη, ο οποίος στο τρίτο δεκάλεπτο φόρτωσε το λαρισινό καλάθι με 14 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν και πάλι την ψαλίδα του σκορ. Για πρώτη φορά ο ΓΣ Σοφάδων έφτασε στο +20 (40-60, στο 27’), ενώ η μεγαλύτερη διαφορά (+27) καταγράφηκε στο 33’ (46-73). Η πρόκριση ουσιαστικά είχε κριθεί και ως εκ τούτου τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι το τελικό 58-77. Η ουσία είναι ότι μετά τον ΓΣ Αμπελώνα μία ακόμα λαρισινή ομάδα χάνει την πρόκριση και πλέον οι ελπίδες για λαρισινή συμμετοχή στο φετινό ««final-4» του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ επικεντρώνονται στην ΑΕΛ. Τα δεκάλεπτα: 12-23, 27-38, 44-66, 58-77. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Λ. Βαρδακούλης): Καραγιάννης 9 (1), Λάιος 8, Χαντζαρίδης, Φλώρος, Φαρμάκας 13 (3), Γκουντελάκης 8, Χαιρετίδης 4, Πάσχος 4, Χρόνης, Ντικούδης 12. ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ (Σπ. Παππάς): Βαϊόπουλος 2, Σκούμας 2, Γούλας, Βούλγαρης 8 (1), Παπαϊωάννου 21 (3), Γεωργάκης 32 (6), Ζωιτσάκος 8, Παπαδημητρίου 4, Σφέικος, Μουταρέλος. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ 1ος Αγώνας Γ.Σ. Αμπελώνα - Γ.Σ. Αλμυρού 55-46 Γ.Σ. Γόμφων - Ανόρθωση 98-53 Γ.Σ. Σοφάδων - Σπάρτακος 77-58 ΑΕΛ –Άρης Τρικάλων 57-63 2ος Αγώνας Ανόρθωση - Γ.Σ. Γόμφων 34-51 Γ.Σ. Αλμυρού - Αμπελώνας 69-52 Σπάρτακος - Γ.Σ. Σοφάδων 58-77 Άρης Τρικάλων-AEΛ (5/12)