Εκπληξη η Πελασγιώτιδα, νίκη στις καθυστερήσεις ο Ηρακλής

*ΟΙ ΠΕΤΕΙΝΟΙ ΑΠΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΑΜΑΣΙΑΚΟ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ 2-1 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (1-1 κ.α.) *ΣΤΟ 90’+3’ Ο ΚΑΚΑΒΙΤΣΗΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ «ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΥΣ» ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΣΜΟΛΙΚΑ (1-2)

Δημοσίευση: 24 Ιαν 2020 22:17
Ο Κακαβίτσης έδωσε τη λύση στον Ηρακλή Ο Κακαβίτσης έδωσε τη λύση στον Ηρακλή

Συναρπαστική ήταν η χθεσινή ημέρα του κυπέλλου ΕΠΣΛ με την οποία ολοκληρώθηκε η φάση των «16». Το παζλ της προημιτελικής φάσης συμπλήρωσαν ο Ηρακλής Λάρισας και η Πελασγιώτιδα, η οποία είναι η μοναδική ομάδα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας που

φτάνει στους «8» της φετινής διοργάνωσης. Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη επικράτησαν στη Φαλάνη του μαχητικού Σμόλικα με 2-1, σ’ ένα παιχνίδι που τα πάντα κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, ενώ η ομάδα του Κώστα Μπακατσή έβγαλε νοκ άουτ τον κατά μία κατηγορία μεγαλύτερο και περσινό φιναλίστ Δαμασιακό, κερδίζοντας με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α.). Συγκεντρωτικά οι ομάδες που συνεχίζουν στους «8» του κυπέλλου ΕΠΣΛ είναι οι Οικονόμος, Φαλανιακός, Μαυροβούνι, ΠΟ Ελασσόνας, Λάρισα 2012, Μακρυχώρι, Πελασγιώτιδα και Ηρακλής Λάρισας. ΧΙΤΣΚΟΚΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΗ ΦΑΛΑΝΗ Συγκλονιστικό φινάλε είχε το χθεσινό παιχνίδι στη Φαλάνη, ανάμεσα στον Σμόλικα και τον Ηρακλή Λάρισας, όπου μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά στις καθυστερήσεις ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Σμόλικας που ήταν πίσω στο σκορ από το 57’, ισοφάρισε στο 90’+1’, όμως στο 90’+3’ αποδείχτηκε αυτόχειρας (λόγω ενός τραγικού αμυντικού λάθους), με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάρει τη νίκη με 2-1 και μαζί την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας αφού ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να βγάλουν στον αγωνιστικό χώρο την ποιότητα που διαθέτουν, ωστόσο πρόσφερε συγκινήσεις με αποκορύφωνα την εναλλαγή του σκορ στις καθυστερήσεις. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς ωστόσο να πείθουν επιθετικά. Ένα συρτό κοντινό σουτ του Κακαβίτση στο 12’ πέρασε λίγο άουτ. Από την άλλη πλευρά ο Σμόλικας, που δεν έδειξε να πτοείται απέναντι σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη στιγμή στο 20’ με τον Μπέτση, το σουτ του οποίου απέκρουσε με δυσκολία ο Παπαγιάννης, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 31’ με νέο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μ’ αυτά και μ’ αυτά έληξε το πρώτο μέρος για να ξεκινήσει το β’ ημίχρονο, με τον Ηρακλή να φτάνει στο γκολ στο 57’. Ο Χρηστίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια αριστερά, ο Γκιουρσάνης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και ο Κολοβός που προσπάθησε να διώξει τον κίνδυνο σημείωσε αυτογκόλ (0-1). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 65’ όταν ο Ηλιόπουλος με κοντινή κεφαλιά, μετά από μπαλιά του Ζαμπέτα, έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μία πολύ καλή στιγμή είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 78’ όταν ο Γιαννακόπουλος επιχείρησε σουτ, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος για να αποκρούσει δύσκολα μαζί με τη βοήθεια της οριζόντιας δοκού ο Γραβάνης. Τελικά κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-1 δεν θα άλλαζε, στο 90’+1’ ο Κακαζούκης εκτέλεσε φάουλ, έγιναν κάποιες κόντρες στη μεγάλη περιοχή, οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να διώξουν και ο Κολοβός με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει. Ο Σμόλικας ήταν μια ανάσα από το να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση και εκεί να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο, όμως η λάθος συνεννόηση των Κακαζούκη-Γραβάνη στο 90’+3’ έδωσε την ευκαιρία στον Κακαβίτση να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 1-2. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Μπουρουζίκας για τον οποίο οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα. Ιδιαίτερα έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες του τεχνικού του Σμόλικα, Βασίλη Μπακογιάννη, ο οποίος στο 63’ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Βοηθοί διαιτητές ήταν οι κ. Νάκας και Δεδικούσης. ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Β. Μπακογιάννης): Γραβάνης, Γκατζούρας, Τσιρογιάννης (60’ Σκούπρας), Κολοβός, Ζαμπέτας, Λάλλος, Μολάς, Ηλιόπουλος (73’ Γουλούλης), Μπέτσης (84’ Χασιώτης), Πίρε (60’ Γκατζούλης), Κακαζούκης. ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης-Θ. Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (87’ Μουξιός), Μανιώτης (42’ λ.τ. Ζαφειρίου), Κακαβίτσης, Νάστας, Γκιουρσάνης. ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ Η ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ Ο Παναγιώτης Τσιαντούλης αποδείχθηκε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής και με το γκολ που πέτυχε στο 118’ χάρισε την πρόκριση στην Πελασγιώτιδα με 2-1 κόντρα στον Δαμασιακό. Πολύ καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικά ιδιαίτερα δραστήριες και να δημιουργούν ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 9’ με τον Ποτό, ενώ στο 13’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ όταν ο Τσάλτας σημάδεψε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 16’ καταγράφηκε μία ακόμα καλή στιγμή για την Πελασγιώτιδα με τον Μούτο, ενώ στο 31’ ο Δαμασιακός απείλησε με τον Λούτσο, αλλά ο Μαστοροδήμος επενέβη σωτήρια. Τελικά οι προσπάθειες των γηπεδούχων απέδωσαν καρπούς στο 34’ όταν ο Ποτός μετά από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 1-0. Μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού ο Δαμασιακός ενέτεινε τις προσπάθειές του στην επανάληψη, απείλησε τον αντίπαλό του αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μέχρι το 75’ όμως, καθώς σ’ εκείνο το χρονικό σημείο ο έμπειρος Καρακάνος μετά από εκτέλεση φάουλ του ισοφάρισε σε 1-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το γκολ στο επιπλέον 30λεπτο, όμως εκείνος που είπε την τελευταία λέξη ήταν ο Τσιαντούλης, ο οποίος στο 118’ μετά από έξοχη ατομική ενέργεια και άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για την Πελασγιώτιδα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Μ. Κουκούλης, με βοηθούς τους κ. Δ. Παραφέστα και Ν. Κοτούμπα. ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ (Κ. Μπακατσής): Μαστοροδήμος, Γελαλής, Γκόγκος Β., Μούτος, Γούργος, Μαριγκούδης, Θώμος (105’ Ιορδανίδης), Κουτσικούλης (100’ Νυχτερίδας), Ποτός, Τσιγγάνης, Τσιαντούλης. ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Χρ. Λιάπης): Νικολακούλης, Καρακάνος, Οικονόμου (46’ Ιωαννίδης), Μουσιάρης Θ. (57’ Γελαλής), Δούκας (76’ Ραπτοτάσιος), Μουσιάρης Δ., Τσιάλτας, Παπαδόπουλος (39’ Λέτσιος), Παπαγεωργίου, Λούτσος, Μπακαΐμης.