Νέο «στραβοπάτημα» για την ΚΑΕ Λάρισα

*ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΜΕ 83-67 *ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΣΤΑ 2 ΛΕΠΤΑ ΛΟΓΩ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ Ο ΧΙΚΙ

Δημοσίευση: 26 Ιαν 2020 17:00

Σ’ ένα σημαντικής βαθμολογικής σημασίας παιχνίδι στη μάχη της παραμονής, η ΚΑΕ Λάρισα δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις και υποχρεώθηκε σε ήττα αυτή τη φορά στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 83-67 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Ήταν η δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μετά το «στραβοπάτημα» στο Αλεξάνδρειο απέναντι στον Άρη.

Αυτή τη φορά η ατυχία χτύπησε τη λαρισινή ομάδα, καθώς ο Χίκι αγωνίστηκε μόνο 2’11’’ λόγω τραυματισμού -υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό πόδι, στην αρχή της αναμέτρησης. Απουσία που, όπως αποδείχτηκε στοίχισε σημαντικά στους φιλοξενούμενους.

Με την επιστροφή της αποστολής στη Λάρισα, ο Χίκι θα υποβληθεί στις απαιτούμενες ιατρικές εξετάσεις για να εκτιμηθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του.

Ο Φλόιντ για την ΚΑΕ Λάρισα είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα, ενώ ο Γκάρετ πρόσθεσε άλλους 14 πόντους με 1 τρίποντο.

Ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του, προηγήθηκε αρχικά με 9-3, απόσταση που στο 8’ πήγε στο +15 (22-7) και είχε συνεχώς αυξητικές τάσεις (12’ 35-18, 23’ 55-34). Η λαρισινή ομάδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων και είναι αξιοσημείωτο ότι στα πρώτα οχτώ λεπτά του παιχνιδιού η Λάρισα είχε 2/11 σουτ εντός παιδιάς και 3/12 βολές.

Η Λάρισα συνέχισε να έχει προβλήματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο κυρίως στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού (είχε 6/16 βολές και 1/13 τρίποντα στο ημίχρονο) ενώ στην άμυνα αδυνατούσε να περιορίσει τον Καββαδά και τον Χάνλαν.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και στο 27’ οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, το +30 (67-37), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +25 (69-44).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Λάρισα να καταφέρνει απλά να περιορίσει τη διαφορά. Μείωσε στους 16 πόντους στο 36' (79-63) και αυτή ήταν και η τελική διαφορά (83-67).

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τέπιτς 4, Καββαδάς 20, Σούλερ 11 (1), Κακαρούδης 3, Χάνλαν 21, Μανωλόπουλος, Οκερέαφορ 2, Ντέιβις 13, Φίλιος Ζάρας 9, Γεωργαλάς.

ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Γκάρετ 14 (1), Ρας 8 (2) , Μαραγκός, Χάρις 1, Παπαντωνίου 12, Τόμας 5, Χίκι, Χείλαρης 9 (1), Τσιλούλης 5 (1), Σπυρόπουλος, Φλόιντ 13, Τσιρογιάννης.