Εκτέλεση από τα... 11 μέτρα

Η ΑΕΛ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟ ΜΕ 2-0 ΑΠΟ ΔΥΟ ΕΥΣΤΟΧΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ

Δημοσίευση: 26 Ιαν 2020 22:08

Η ΑΕΛ εκτελέσθηκε χθες στο Ael Fc Arena από τις 12 γιάρδες (10.97 μέτρα) από την ομάδα του Παναθηναϊκού, αφού έχασε με 2-0 με τρία κερδισμένα πέναλτι για τους «πράσινους», όπου ευστόχησαν ο Χατζηγιοβάνης στο 23’ και ο Μπουζούκης στο 90’+1’.

Έχασε πέναλτι “αλα Πανένκα” ο Χατηγιοβάνης, ενώ “μοιραίος” για τους γηπεδούχους ήταν ο Παπάζογλου που έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 75’ να ισοφαρίσει σε 1-1... Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Super League κι «αγκιστρώθηκαν» στην 4η θέση της βαθμολογίας (μόλις τρεις βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ), πατώντας πλέον πολύ «γερά» στη ζώνη των πλέι-οφ. Αντίθετα η ΑΕΛ είναι πιο κοντά στα πλέι άουτ…

Ο τεχνικός της ΑΕΛ Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε το παιχνίδι με τακτική 3-5-2 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Κρίστινσον, στην άμυνα τους: Μιχαήλ, Μόρα, Ζίζιτς, στη μεσαία γραμμή τους: Μπέρτο (δεξιά), Κάτσε, Αλί Γκαζάλ, Καρανίκα (αριστερά), πιο μπροστά τον Μιλοσάβλιεβιτς πίσω από τους: Παπάζογλου, Ουάρντα.
Από την άλλη ο προπονητής του ΠΑΟ Γιώργος Δώνης αγωνίσθηκε με τακτική 4-2-3-1 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, στην άμυνα ήταν οι: Χατζηθεοδωρίδης (αριστερά), Σένεκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον (αριστερά), στη μεσαία γραμμή αμυντικά χαφ τους: Δώνη, Κουρμπέλη, πιο μπροστά τους: Χατζηγιοβάννη (αριστερά), Ζαχίντ, Νάγκι (δεξιά) και στην επίθεση τον Καμπετσή.
Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος με 1-0. Συγκεκριμένα, κέρδισαν δυο πέναλτι (το πρώτο σε ανατροπή του Ζαχίντ από τον Μόρα και το δεύτερο σε ανατροπή του Νάγκια από τον Καρανίκα). Τα πέναλτι εκτέλεσε ο Χατζηγιοβάνης, που ευστόχησε στο πρώτο στο 23’ ωστόσο αστόχησε στο δεύτερο στο 28’ (μπλόκαρε ο Κρίστινσον).
Στο δεύτερο μέρος η άνοδος του Ουάρντα έφερε και άνοδο της ΑΕΛ, αλλά στο 75’ ο Παπάζογλου δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Διούδη που έστειλε την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής άουτ.
Στη συνέχεια έγινε το 0-2 με πέναλτι του Μπουζούκη στο 90’+1 που κέρδισε ο Ανουάρ σε ανατροπή του από τον Κρίστινσον.

ΦΑΣΕΙΣ... ΓΚΟΛ
9’: Σουτ του Κουρμπέλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει ο Κρίστινσον.
11’: Μακρινό σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα καταλήγει μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον.
23’: Ο Μόρας ανατρέπει τον Ζαχίντ και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Χατζηγιοβάνης και παρά την προσπάθεια του Κρίστινσον κάνει το 0-1.
28’: Ο Νάγκι κερδίζει πεντακάθαρα πέναλτι από τον Καρανίκα. Το εκτελεί ο Χατζηγιοβάνης, αλλά μπλοκάρει ο Κρίστινσον.
29’: Σουτ του Ουάρντα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.
32’: Σέντρα σουτ του Χατζηθεοδωρίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα καταλήγει μόλις άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
49’: Κεφαλιά του Πούγγουρα μέσα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.
52’: Σουτ του Μπούστος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλοκάρει ο Διούδης.
56’: Σουτ του Ζαχίντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούει ο Κρίστινσον.
56’: Σουτ του Ουάρντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής μπλοκάρει ο Διούδης.
71’: Εκτέλεση κόρνερ από τον Ουάρντα από δεξιά και ο Ζίζιτς πιάνει κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
75’: Από δεξιά ο Ουάρντα κάνει σέντρα και ο Παπάζογλου μόνος αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
89’: Ο Κρίστινσον ανατρέπει τον Ανουάρ και ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι. Το εκτελεί ο Μπουζούκης και κάνει το 0-2.
90’+1’: Σουτ του Χατζηγιοβάνη μέσα από τη μεγάλη περιοχή αποκρούει εντυπωσιακά ο Κρίστινσον.

Η ΑΕΛ όλα τα περιμένει από τον Ουάρντα που μόλις ανέβηκε στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή της και η λαρισινή ομάδα. Ο Κρίστινσον έσωσε ό,τι μπορούσε ενώ η άμυνα για μια ακόμα φορά ήταν... παιδική χαρά.Στη μεσαία γραμμή καλύτερος ο Μιλοσάβλιεβιτς με τον Μπούστος όταν μπήκε ενώ ο Αλι Γκαζάλ θα είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Ο Παπάζογλου έχασε την ευκαιρία του αγώνα για τους «βυσσινί»…
* * *
Από την ομάδα του Παναθηναϊκού κορυφαίος ο Ζαχίντ και τον ακολούθησαν οι: Χατζηγιοβάνης, Πούγγουρας, Χατζηθεοεωρίδης.

Ο διαιτητής Βρέσκας (Πιερίας) που έδωσε τρία πέναλτι δικαιώθηκε σε όλα και κιτρίνισε τους Μόρα (23’), Καρανίκα (28’), Μιλοσάβλιεβιτς (69’), Κρίστινσον (88’) από πλευράς ΑΕΛ και τον Γιόχανσον (58’) από πλευράς Παναθηναϊκού.
Σωστοί στις υποδείξεις οι δύο βοηθοί κ. Απτόσογλου (Αθηνών), Κόλλιας (Ηπείρου).

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς, Κάτσε (64’ Βινίσιους), Γκαζάλ, Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ουάρντα, Παπάζογλου.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ λ. τρ. Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Χρ. Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (61’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.

Ανακοίνωση για τη διαιτησία

Η ΠΑΕ ΑΕΛ με ανακοίνωσή της κάνει λόγο για «χειρουργείο» από Βρέσκα και Σιδηρόπουλο στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, το οποίο αποδίδει σε συμμαχία των «πράσινων» με τον ΠΑΟΚ.

Γ. Δώνης: Η βλακεία είναι ανίκητη

Ο Γιώργος Δώνης έδειξε ενοχλημένος από τη συμπεριφορά κάποιων οπαδών της ΑΕΛ που τον έβριζαν μετά το τέλος του αγώνα, ενώ αυτός έκανε δηλώσεις στο συνδρομητικό κανάλι. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού διέκοψε τις δηλώσεις λέγοντας: «Η βλακεία είναι ανίκητη. Αυτούς εδώ τους έκανα ομάδα από τη Β’ Εθνική και είναι ο βλάκας εδώ και με βρίζει».