Κέρδισε το ντέρμπι και... έπιασε κορυφή ο Λαρισαϊκός

*Στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΠΣΛ μετά το 2-0 επί της Βερδικούσιας *«Τρία στα τρία» για Γαλήνη και Συκούριο στον 2ο όμιλο

Δημοσίευση: 19 Οκτ 2020 21:00
Βαλανίδα- Δένδρα 3-1 Βαλανίδα- Δένδρα 3-1

Ο Λαρισαϊκός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΠΣΛ μετά τα χθεσινά αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Η ομάδα του Νίκου Ανδρέου επιβλήθηκε με 2-0 της Βερδικούσιας στο ντέρμπι της ημέρας και πέρασε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στον 2ο όμιλο την πρώτη θέση μοιράζονται ο Απόλλων Γαλήνης και ο Κίσσαβος Συκουρίου που πέτυχαν την τρίτη κατά σειρά νίκη τους, ο μεν πρώτος με 3-0 επί του Πανιωνίου, ο δε δεύτερος με 3-2 επί του Καλοχωρίου.

Αναλυτικά:
Ξεκινώντας από τον 1ο όμιλο, ο Λαρισαϊκός άνοιξε το σκορ στο 41’ με τον Κουρούκα, ενώ στο 62’ ο Δαλαμπύρας με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0 επί της Βερδικούσιας «σφραγίζοντας» έτσι τη νίκη των «πρασίνων». Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Φραγκογούλας (στο 84’ από τους φιλοξενούμενους) και Γκόλαντας (στις καθυστερήσεις από τους γηπεδούχους).
Σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, Ατρόμητος Δασοχωρίου και Ροδιακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3, με τους φιλοξενούμενους να αποτρέπουν την ήττα στο 90’+4’. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 11’ με τον Πατρίκου, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ των Τανάγια (15’) και Μπουζούκα (40’) έκαναν την ανατροπή (2-1) και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα. Στο 75’ ο Γαλάρας ισοφάρισε σε 2-2 για τον Ροδιακό, αλλά στο 85’ ο Καραγιάννης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Δασοχώρι (3-2), όμως ο σκόρερ αποβλήθηκε αμέσως μετά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν με παίκτη λιγότερο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ατρόμητος θα έπαιρνε τη νίκη, στο 90’+4’ ο Παπαγεωργίου βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Στον Ευαγγελισμό Ελασσόνας η ομώνυμη ομάδα και ο Κεραυνός Δρυμού έμειναν στο 0-0, ενώ στο βοηθητικό της Γιάννουλης, η Δόξα Βαλανίδας πέτυχε εντυπωσιακή νίκη με 3-1 επί του Κεραυνού Δένδρων μετά από ανατροπή στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29’ με τον Βόραδα, όμως η Δόξα ανέβασε στροφές στο β’ μέρος και αρχικά στο 47’ ισοφάρισε με τον Χατζηγρηγορίου, ενώ στο 74’ ο Δεμερτζής έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους γράφοντας το 2-1. Ο Κεραυνός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με φάουλ στο 78’, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 84’ ο Καραγιάννης διαμόρφωσε το τελικό 3-1 και έβαλε τέλος στην αγωνία των συμπαικτών του.
Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε στον Τύρναβο ο Ιπποκράτης, ο οποίος επικράτησε της τοπικής Ακαδημίας με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπούζου στο 36’ με πέναλτι, ενώ στην Αμυγδαλέα η Νεάπολη πήρε καθαρή νίκη απέναντι στα Πλατανούλια με 3-0. Για τους νικητές σκόραραν οι Ζαφειράκης (12’, 58’) και Καλόγηρος (71’).
***
Στον 2ο όμιλο ο Απόλλων Γαλήνης προχώρησε στην τρίτη κατά σειρά νίκη, αυτήν τη φορά επί του Πανιωνίου με 3-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Για τους νικητές σκόραραν οι Σινάν (16’), Βαρσάμης (55’) και Μωυσιάδης (88’).
Στην κορυφή διατηρήθηκε και ο Κίσσαβος Συκουρίου μετά το 3-2 στο τοπικό ντέρμπι με την Αναγέννηση Καλοχωρίου. Οι γηπεδούχοι πήραν σχετικά νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Τζιούρα (8’) και Γκρέτση (14’), όμως στο 45’ η Αναγέννηση μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με τον Σαμαρά. Η αντίδραση του Κισσάβου ήρθε στο 62’ με τον Καραντώνη που ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπαλοδήμος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι στη Γλαύκη ανάμεσα στην τοπική Δάφνη και την Αιγάνη (με τους γηπεδούχους να χάνουν στο 55’ τον Μπλέτσα που αποβλήθηκε), ενώ στο «Γ. Μητσιμπόνας» ο Αστέρας Μελισσοχωρίου πέτυχε την πρώτη του νίκη με 3-0 επί του Προμηθέα. Σκόρερ των φιλοξενουμένων χρίστηκαν οι Λιάγκας (55’, 90’+3’ πέν.) και Ζαφειρίου (71’).
Πρώτη νίκη και για τον Ηρακλή Χάλκης, ο οποίος πέρασε από τη Μελιβοία με 2-1 επί του Φιλοκτήτη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Πράτσια (29’) και Ιωαννίδη (46’), για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 1-2 στις καθυστερήσεις με τον Πασιά. Από την ομάδα της Χάλκης αποβλήθηκε στο 90’ ο Πρίφτης.
Τέλος σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι στη Ραψάνη, η Αναγέννηση Πυργετού επιβλήθηκε της Μαρμαρίνης με 4-3. Αν και γηπεδούχοι πριν κλείσει το ημίχρονο έφτασαν στο 3-0, χάρη στα γκολ των Δελητζάνη (20’, 23’) και Δούρου (40’), δείχνοντας ότι είχαν θέσει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, καθώς αρχικά στο 42’ ο Κωσταρέλος και στη συνέχεια στο 72’ ο Χαδουλός μείωσαν σε 3-2. Το γκολ του Δόνου στο 77’ έδωσε ανάσα ανακούφισης στην Αναγέννηση (4-2), όμως στο 85’ ο Λιόλιος πέτυχε το 4-3 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Το σκορ όμως δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.