EUROPA LEAGUE

Να... πετάξουν προς τη νίκη θέλουν οι «Δικέφαλοι»

Δημοσίευση: 26 Νοε 2020 20:40

Με τις αναμετρήσεις για την 4η αγωνιστική, συνεχίζεται σήμερα η φάση των ομίλων της Europa League. Το ενδιαφέρον των Ελλήνων φιλάθλων στρέφεται στους δύο εκπροσώπους της χώρας, την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, που χρειάζονται τη νίκη στα σημερινά παιχνίδια, στην προσπάθεια που καταβάλλουν για πρόκριση στη φάση των «32». Πρώτη «ρίχνεται στη μάχη» της 4ης αγωνιστικής η ΑΕΚ.


Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τη Ζόρια Λουχάνσκ με στόχο να «ζευγαρώσει» τις νίκες της επί του ουκρανικού συλλόγου, του οποίου είχε επικρατήσει και στο πρώτο παιχνίδι με 4-1. Εφόσον οι «κιτρινόμαυροι» πάρουν τους τρεις βαθμούς, παραμένουν στο... κόλπο της πρόκρισης και περιμένουν το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, προκειμένου να δουν τη βαθμολογική διαφορά τους από τις Μπράγκα και Λέστερ που προπορεύονται στο γκρουπ. Εάν, όμως, η Ζόρια «κόψει» βαθμούς από την Ένωση, θα... ψαλιδίσει σημαντικά τις ελπίδες της ΑΕΚ για την πρόκριση.
Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ αναμετράται στην Ολλανδία με την Αϊντχόφεν με στόχο να πετύχει τη δεύτερη νίκη του επί της PSV, καθώς είχε επιβληθεί στην Τούμπα στο πρώτο παιχνίδι με 4-1. Εάν ο «Δικέφαλος» πάρει το «διπλό», θα έχει κάνει το αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στη φάση των «32», καθώς σε αυτήν την περίπτωση θα αποκτήσει προβάδισμα πέντε βαθμών έναντι της ολλανδικής ομάδας, ενώ θα απομένουν δύο αγωνιστικές για το τέλος.
Έτσι, οι Θεσσαλονικείς κρατούν την τύχη τους στα δικά τους χέρια και καλούνται να εξασφαλίσουν από... νωρίς το «εισιτήριο» για τους «32», προκειμένου να μην παραταθεί η... αγωνία και η πίεσή τους έως την 6η αγωνιστική.
Το σημερινό πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των ομίλων της Europa League έχει ως εξής:

1ος Όμιλος
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)(19:55)
Κλουζ (Ρουμανία)-Ρόμα (Ιταλία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ρόμα    7-1    7
Γιουνγκ Μπόις    5-3    4
Κλουζ    3-6    4
ΤΣΣΚΑ Σόφιας    0-5    1
2ος Όμιλος
Μόλντε (Νορβηγία)-Άρσεναλ (Αγγλία)    (19:55)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Άρσεναλ    9-2    9
Μόλντε    4-5    6
Ραπίντ Βιένης    5-6    3
Ντάνταλκ    4-9    0

3ος Όμιλος
Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Χάποελ Μπερ Σέβα (Ισραήλ)(22:00)
Νις (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σλάβια Πράγας    5-5    6
Λεβερκούζεν    10-5    6
Νις    5-9    3
Χάποελ    5-6    3
4ος Όμιλος
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)    (22:00)
Ρέιντζερς (Σκωτία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ρέιντζερς    6-3    7
Μπενφίκα    10-5    7
Λεχ Πόζναν    5-6    3
Σταντάρ Λιέγης    1-8    0
5ος Όμιλος

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)    (22:00)
Γρανάδα (Ισπανία)-Ομόνοια (Κύπρος)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Γρανάδα    4-1    7
ΠΑΟΚ     5-2    5
Αϊντχόφεν    4-7    3
Ομόνοια    2-5    1

6ος Όμιλος
Νάπολι (Ιταλία)-Ριέκα (Κροατία)    (22:00)
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Σοσιεδάδ (Ισπανία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αλκμααρ    5-2    6
Νάπολι    3-2    6
Σοσιεδάδ     2-1    6
Ριέκα     2-7    0

7ος Όμιλος
Μπράγκα (Πορτογαλία)-Λέστερ (Αγγλία)    (19:55)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)    (19:55)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΛέστερ    9-1    9
Μπράγκα    5-5    6
ΑΕΚ    5-6    3
Ζόρια Λουχάνσκ    2-9    0

8ος Όμιλος
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Σέλτικ (Σκωτία)    (19:55)
Λιλ (Γαλλία)-Μίλαν (Ιταλία)    (19:55)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λιλ    9-3    7
Μίλαν    6-4    6
Σπάρτα Πράγας    5-8    3
Σέλτικ    4-9    1
9ος Όμιλος
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σίβασπορ (Τουρκία)    (19:55)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)    (19:55)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΒιγιαρεάλ    12-4    9
Μακάμπι     3-5    6
Σίβασπορ    6-7    3
Καραμπάχ    1-6    0

10ος Όμιλος
Λίντσερ (Αυστρία)-Αντβέρπ (Βέλγιο)    (19:55)
Τότεναμ (Αγγλία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)    (22:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Τότεναμ    6-2    6
Αντβέρπ    3-2    6
Λίντσερ    5-6    6
Λουντογκόρετς    5-9    0

11ος Όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)     (19:55)
Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία)-Ντιναμό (Κροατία)     (19:55)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΝτιναμό Ζάγκρεμπ    1-0    5
Βόλφσμπεργκερ    5-3    4
Φέγενορντ    4-5    4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας    2-4    2

12ος Όμιλος
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)-Χοφενχάιμ (Γερμανία)    (19:55)
Γάνδη (Βέλγιο)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)    (19:55)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΧοφενχάιμ    11-1    9
Ερυθρός Αστέρας    7-4    6
Σλόβαν Λίμπερετς    2-10    3
Γάνδη    2-7    0

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Προηγούμενο Επόμενο »

Συνδρομητική Υπηρεσία

διαβάστε την ελευθερία online

Ηλεκτρονικό Αρχείο Εφημερίδας


Σύνδεση Εγγραφή

Πρωτοσέλιδο εφημερίδας

Δείτε όλα τα πρωτοσέλιδα της εφημερίδας

Ψιθυριστά

Ο καιρός στη Λάρισα

Διαφημίσεις

INTERCOMM FOODS
Μείνε μαζί μας
ΤΑΜΕΙΟ ΕΓΓΥΗΣΕΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Η "Ελευθερία", ήταν από τις πρώτες εφημερίδες που σηματοδότησε την παρουσία της στο Internet, μ' ένα ολοκληρωμένο site.

Facebook Twitter Youtube

 

Θεσσαλικές Επιλογές

 sel ejofyllo karfitsa 1