Xρυσό μετάλλιο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Δημοσίευση: 17 Μαϊ 2021 20:10

Η Καρδιτσιώτισσα Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με εξαιρετική απόδοση έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 35 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου βάδην που διοργανώνεται στην Τσεχία.

Αντίθετα, εγκατέλειψε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 50 χιλιόμετρα.
Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε χρόνο 2.49.55, βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04) και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάστασή της ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, για τους οποίους έχει πιάσει το όριο.
Επιπλέον, η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου πέτυχε και πάλι το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2022, που είναι 2.54.00. Αξίζει να σημειωθεί ακόμα πως η επίδοσή της είναι η κορυφαία στη χώρα μας στη συγκεκριμένη απόσταση.
Τα περάσματα της Ντρισμπιώτη ήταν:
10 χλμ. 48.46 (2η)
20 χλμ. 1.37.22 (1η)
30 χλμ. 2.25.45 (1η)
35 χλμ. 2.49.55 (νικήτρια)
Στον αγώνα των 35 χιλιομέτρων πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες. Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην 7η θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε τη 10η θέση με επίδοση 2.57.29 (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) τη 16η με χρόνο 3.14.13. Η ελληνική ομάδα κατέκτησε επίσης τη δεύτερη θέση στο ομαδικό.
Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ. γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Άνα Ελεονόρα Τζιόρτζι (2.51.05) και Λίντια Μπαρτσέλα (2.51.50), οι οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.

ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ Ο ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ
Στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο έμπειρος 33χρονος πρωταθλητής μας, που γυμνάζεται με τον Ηλία Γκαραβέλα, από την αρχή της κούρσας ήταν στο γκρουπ των προπορευόμενων. Στη συνέχεια και μετά το 15ο χιλιόμετρο παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα, ενώ μετά το 20ό χιλιόμετρο ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χιλιόμετρο, ενώ βρισκόταν στη 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26.
Στον αγώνα πήραν μέρος 39 αθλητές από 18 χώρες. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ισπανός Μαρκ Τουρ που τερμάτισε σε 3 ώρες 47.40, δεύτερος ήταν ο Φινλανδός Αλέκσις Ογιάλα (3.48.25) και τρίτος ο Ιταλός Αντρέα Αγκρούστι (3.49.52).

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠ. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
Ο υπουργός Δικαιοσύνης και βουλευτής Καρδίτσας της ΝΔ κ. Κώστας Τσιάρας, με αφορμή τη νέα επιτυχία της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη δήλωσε: «Η Καρδιτσιώτισσα αθλήτρια του βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε σήμερα το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων, που έγινε στο Ποντεμπράντι Τσεχίας. Για άλλη μια φορά, απέδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, ενώ η επίδοσή της, είναι η κορυφαία στη χώρα μας, στην απόσταση.
Η μεγάλη επιτυχία της Αντιγόνης, δικαιώνει τον πολύχρονο προσωπικό αγώνα της, όπου αθόρυβα, όλα αυτά τα χρόνια καθημερινά «μάχεται».
Το επίτευγμά της αποδεικνύει περίτρανα ότι το ταλέντο, το αγωνιστικό ήθος, η σκληρή δουλειά, η συνέπεια και η αποφασιστικότητα, ανταμείβονται.
Αντιγόνη, μας κάνεις υπερήφανους με τις επιτυχίες σου. Συνέχισε έτσι.
Σου εύχομαι ολόψυχα, ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον».