ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΛΑΓΚΑΔΑ ΜΕ 95-90 ΣΤΗ 2η ΠΑΡΑΤΑΣΗ (70-70 κ.α., 78-78 α’ παρ.)

Νικητής σε θρίλερ ο ΓΣ Φαρσάλων

Δημοσίευση: 12 Μαρ 2018 15:03

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση ο ΓΣ Φαρσάλων επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 95-90 (70-70 κ.α., 78-78 α’ παρ.) και επέστρεψε στις νικηφόρες εμφανίσεις μετά από τρεις αγωνιστικές.

Το ντεμπούτο του Χάρη Φόρου στον πάγκο των Φαρσαλινών είχε θετικό πρόσημο και η ομάδα πρόσθεσε δύο ακόμα βαθμούς στο ενεργητικό της.
Ο ΓΣ Φαρσάλων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων (20-14), ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στο ημίχρονο με ένα οριακό προβάδισμα δύο πόντων (32-34).
Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι προχωρούσε στον πόντο, με τον Ερμή να διατηρεί το οριακό προβάδισμα (53-54 στο 30’).
Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Ο Ερμής «έχτισε» μία διαφορά 6 πόντων (60-66 στο 37’), όμως ο ΓΣ Φαρσάλων αντέδρασε και κατάφερε με γκολ φάουλ του Σιόλογκα στο 1’25’’ να προηγηθεί με 67-66, ωστόσο το παιχνίδι πήγε στο 70-70 και οι δύο ομάδες στην παράταση.
Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα 75-72, όμως ο Ερμής ισοφάρισε στο 1’30’’ σε 76-76, για να λήξει τελικά η παράταση με 78-78.
Βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο παρκέ στη δεύτερη παράταση, οι παίκτες των Φαρσάλων έφτασαν στο +6 (93-87, στο 1’), όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο μείωσαν σε 93-90 στα 40’’. Τελικά η ψυχραιμία που επέδειξαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία δευτερόλεπτα τους εξασφάλισε τη νίκη με 95-90.
Πρώτος σκόρερ για τον ΓΣ Φαρσάλων ήταν ο Γ. Αναγνωστόπουλος με 27 πόντους (3 τρ.) ενώ 24 πέτυχε ο Νικολόπουλος (4 τρ.). Με διψήφιο αριθμό πόντων τέλειωσαν το παιχνίδι και οι Χρ. Αναγνωστόπουλος (12 π., 2τρ.) και Μακρής (11 π.).
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 32-34, 53-54, 70-70, 78-78 α’ παρ., 95-90 β’ παρ.)
ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Νικολόπουλος 24 (4), Ντίνος 3, Σαββίδης 4, Χαιρετίδης 3 (1), Αναγνωστοπουλος Χρ. 12 (2), Σιόλογκας 11, Αναγνωστοπουλος Γ. 27 (3), Μακρής 11, Συνετός, Λούτας, Καραδήμας, Λιούπης.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Τσούρμας): Απαντζάς 8 (2), Μίνου 11 (1), Ελευθεριάδης 10, Τοπουζίδης 7 (1), Μάρουσιτς 12, Παρίτσης 7 (1), Καμούρας 17, Κότσανος 18, Μέλιος, Πληκούδης, Αβοκάτος, Χριστοδούλου.
Χαρίλαος Τρικούπης-Αγρίνιο    63-58
Χαλκηδόνα-Ανατόλια    68-77
Στρατώνι-Μαχητές Πεύκων    77-74
ΓΣ Φαρσάλων-Ερμής Λαγκαδά    95-90
                                                 β’ παρ. (70-70 κ.α., 78-78 α’ παρ.)