Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ηττα για την Μπέρνλι

*Νέα νίκη πέτυχε η Τσέλσι

Δημοσίευση: 27 Αυγ 2018 15:34

Tους πρώτους βαθμούς έκανε δώρο στη Φούλαμ η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play off του Europa League, Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο «Κρέιβεν Κότατζ» του Λονδίνου, η Μπέρνλι έδειξε να έχει αμυντικά προβλήματα γνωρίζοντας την ήττα με 4-2. Η Φούλαμ προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με γκολ του Σερί, η Μπέρνλι ισοφάρισε στο 10' με σκόρερ τον Χέντρικ, αλλά ο «συνήθης ύποπτος» Αλεξάνταρ Μίτροβιτς απάντησε με δύο γκολ (36' και 38').

Το γκολ του Ταρκόφσκι στο 41' έδωσε, μόνο προσωρινά, ελπίδες στους φιλοξενούμενους (3-2), με τον Γερμανό Σίρλε να «γκρεμίζει» τα όποια όνειρα της ομάδας του Σον Ντάις στο 83ο λεπτό. Αποχώρησε τραυματίας ο Γκούντμουντσον στο 19ο λεπτό του ματς για την Μπέρνλι.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για την αντίπαλο του Ολυμπιακού, σε όλες τις διοργανώσεις μέσα σε μία εβδομάδα και με συνολικό παθητικό 10 γκολ. Είχαν προηγηθεί οι ήττες με Γουότφορντ (εντός) και Ολυμπιακό (εκτός) με 3-1, αντίστοιχα. Η Μπέρνλι παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία της Premier League με μόλις έναν βαθμό.

Η σύνθεση της Μπέρνλι: Χαρτ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Γουόρντ (66' Μπαρνς), Λένον, Κορκ, Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον (19' Τέιλορ), Χέντρικ, Γουντ (66' Βόουκς).

Στο «ρετιρέ», μαζί με Λίβερπουλ και Γουότφορντ βρίσκεται η Τσέλσι που πέρασε νικηφόρα, 2-1, από το Νιούκαστλ. Μετά τις Χάντερσφιλντ κι Άρσεναλ, επόμενο θύμα της ομάδας του Λονδίνου αποδείχτηκαν οι «ανθρακωρύχοι» στο "St. James' Park".

Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Αζάρ στο 76ο λεπτό, αλλά ο Χοσέλου ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 83'. Στο 87ο λεπτό, ο Γεντλίν στην προσπάθεια ν' απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράβκα κι έτσι - με αυτό το γκολ - η ομάδα του επιστρέφει στο Λονδίνο με τους τρεις βαθμούς.