Θα «σπάσει» ο Ηρακλής Λάρ. το αήττητο του Φαλανιακού;

*ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΣΗΜΕΡΑ (15:00) ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ «DE-TOX»-Α’ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ *ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ Α1 ΕΠΣΛ ΜΕΤΑ ΤΟ «ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΜΑ» ΤΟΥ ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΑ *ΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ Β’ ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 04 Νοε 2018 15:00

Με τα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής συνεχίζεται σήμερα το πρωτάθλημα της «DE-TOX»-Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας (15:00).

Το ντέρμπι κορυφής στο Ελευθεραί ανάμεσα στον Ηρακλή Λάρισας και τον πρωτοπόρο και αήττητο Φαλανιακό δεσπόζει στο σημερινό πρόγραμμα και αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Το ερώτημα για τους γηπεδούχους, που θέλουν να βρεθούν ξανά «στο ρετιρέ», είναι εάν θα καταφέρουν αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει καμία ομάδα μέχρι τώρα, δηλαδή να υποχρεώσει τον Φαλανιακό στην πρώτη του φετινή ήττα. Αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο αναμένεται να συγκεντρώσει τα βλέμματα των φιλάθλων και να προσφέρει θέαμα και συγκινήσεις.

Από κει και πέρα ο τρίτος της παρέας των πρωτοπόρων Αμπελωνιακός επιστρέφει σήμερα στη φυσική του έδρα (αφού οι εργασίες στο γήπεδο Αμπελώνα ολοκληρώθηκαν) και θα υποδεχθεί τον Αχιλλέα Φαρσάλων, φιλοδοξώντας να πάρει τη νίκη και σε περίπτωση ευνοϊκού γι' αυτόν αποτελέσματος στο Ελευθεραί να βρεθεί μόνος στην κορυφή.

Ντέρμπι αναμένεται και στη Φαλάνη, όπου ο Σμόλικας θα φιλοξενήσει τον Αετό Μακρυχωρίου, δύο ομάδες που θέλουν να πλησιάσουν την 1η θέση και ως εκ τούτου θα διεκδικήσουν με σθένος το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα και η βαθμολογία:

Ηρακλής Λάρ.-Φαλανιακός (γήπ. Ελευθερών)

Αμυγδαλέα    4-13    2

* Ο Κίσσαβος Συκουρίου αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Α1 ΕΠΣΛ: «ΣΚΟΝΤΑΨΕ» ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΑΒΕΡΩΦ, ΑΜΠΕΛΙΑ

Αλλαγή σκηνικού σημειώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ΕΠΣΛ μετά τα χθεσινά αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής. Συγκεκριμένα την 1η θέση μοιράζονται πλέον ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ και η Αμπελιά που επιβλήθηκαν με 2-1 του Μεσοχωριου και 2-0 της Νεάπολης αντίστοιχα και εκμεταλλεύτηκαν το «στραβοπάτημα» του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου ΑΟ Ελευθερών που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην Ανάβρα με την τοπική Προοδευτική.

Συγκεκριμένα στο γήπεδο Αβέρωφ το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Κουσιά (18’) και Ελευθέρογλου (21’), ωστόσο στο 35’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κουζιώνη. Στην επανάληψη το σκορ διατηρήθηκε το ίδιο, ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Μαρκούγιας (78’) και Κουσιάς (90’).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 34’ το Αβέρωφ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαρούτα, ενώ στο 70’ το Μεσοχώρι διαμαρτυρήθηκε γιατί ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής.

Στην Αμπελιά η τοπική ομάδα έκαμψε την αντίσταση της Νεάπολης στα τελευταία λεπτά, με τους Δαλαμπύρα και Σερίφη να σκοράρουν στο 80’ και στο 83’ αντίστοιχα.

Ο ΑΟ Ελευθερών δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Προοδευτικής Ανάβρας αν και προηγήθηκε στο 20’ με τον Θεοδώρου, αφού οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 31’ με τον Μαλαχτάρη και διαμόρφωσαν το τελικό 1-1.

Τα Βούναινα επέστρεψαν στις νικηφόρες εμφανίσεις σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι στο «Γ. Μητσιμπόνας» κερδίζοντας τον Προμηθέα με 5-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-3 χάρη στα γκολ των Τζατζάκη (26’, 37’) και Βράκα (42’), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τους Πρισακάρου (47’) και Καραπετσάνη (56’), όμως οι Ρουμελιώτης (65’) και Τζατζάκης (70’-χατ τρικ) «κλείδωσαν» τη νίκη για τα Βούναινα διαμορφώνοντας το τελικό 2-5.

Μεγάλο σκορ και στο Μαυροβούνι όπου η ομώνυμη ομάδα επιβλήθηκε του Φιλοκτήτη με 4-2. Καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 με σκόρερ τους Χατζηλιάδη (16’, 26’), Βούκουτο (19’) και Αρσένη (74’), για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Πασιά (81’, 90’).

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Αστέρας Μελισσοχωρίου επί του Ατρομήτου με 1-0 σ’ ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Το «χρυσό» γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε στο 25’ ο Νούσιας.

Νικηφόρο πέρασμα από τη Νίκαια πραγματοποίησε ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών, ο οποίος επιβλήθηκε του τοπικού Παναγροτικού με 2-0. Σκόρερ για τους νικητές χρίστηκαν οι Μούρι (16') και Κάτσας (70' πέν.).

Τέλος βαθμολογική ανάσα πήρε η Δήμητρα Γιάννουλης, η οποία πέρασε από τη Ν. Πολιτεία με 3-0, χάρη στα γκολ των Ασπετάκη (9’, 63’) και Παλάντζα (20’). Στον πάγκο των φιλοξενουμένων ως υπηρεσιακός προπονητής, μετά την αποχώρηση του Νίκου Χατζημπύρου, ήταν ο Αχιλλέας Μανάκας.

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΒΑΛΑΝΙΔΑ, ΥΠΕΡΕΙΑ

Το «διπλό» της Βαλανίδας που πέρασε από τον Τύρναβο κερδίζοντας την Ακαδημία με 1-0 και το 4-2 της Υπέρειας επί των Χαλκιάδων ξεχώρισαν από τα χθεσινά αποτελέσματα που σημειώθηκαν στα παιχνίδια της Β’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Αναλυτικά η χθεσινή αγωνιστική δράση και το σημερινό πρόγραμμα (15:00):