Τα ριμπάουντ, ο Κόμματος, το «πικ εν ρολ» και ο Τριανταφύλλου

ΠΩΣ Ο Γ. ΣΚΑΡΑΦΙΓΚΑΣ ΜΠΛΟΚΑΡΕ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Δημοσίευση: 13 Νοε 2018 22:23

Πώς μπλοκάρεις μία επίθεση με μέσο όρο 85 πόντους ανά παιχνίδι και την αναγκάζεις να πέσει στους 60; Πώς ρίχνεις στο «καναβάτσο» το απόλυτο φαβορί της κατηγορίας και την μέχρι πρότινος αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος;

Ερωτήσεις για τις οποίες ο τεχνικός του Ερμή Αγιάς, Γιώργος Σκαραφίγκας είχε τις απαντήσεις και τις έδωσε στο παρκέ, κατευθύνοντας τους «κυανόλευκους» στην πιο μεγάλη επιτυχία στη φετινή Α2.
Ακόμα και ο πιο αισιόδοξος φίλος του Ερμή δεν θα μπορούσε εύκολα να προβλέψει κάτι τέτοιο, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα βρήκε τις λύσεις απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που μοιάζει περισσότερο με ομάδα Α1 Εθνικής και πέτυχε δίκαια μία μεγαλειώδη νίκη, ανεβαίνοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μία νίκη με παρενέργειες για τον Ιωνικό, αφού από χθες όλο το τεχνικό επιτελείο (Γούναρης, Καλαμπάκος, Κουτσουμπάς) αποτελεί παρελθόν για την ομάδα της Νίκαιας (ακούγεται έντονα το όνομα του Παναγιώτη Γιαννάκη ως πιθανότερου αντικαταστάτη, αλλά και του Στέργιου Κουφού, που απασχόλησε και τον Ερμή Αγιάς μετά το διαζύγιο με τον Στέφανο Πέρκο). Τα πρώτα σύννεφα είχαν αρχίσει να διαφαίνονται μετά την τοποθέτηση του ισχυρού άνδρα του Ιωνικού, Βαγγέλη Τσάπα, που αμέσως μετά το ματς ανέλαβε την ευθύνη για την ήττα και μίλησε για ανεύρεση λύσεων προκειμένου ο Ιωνικός να μην αποκλίνει από τον έναν και μοναδικό του στόχο που είναι η άνοδος.
Για τον τρόπο με τον οποίο ο Ερμής έφτασε ση νίκη επί του Ιωνικού (69-60) μίλησε στην «Ε» ο τεχνικός Γιώργος Σκαραφίγκας, ο οποίος στάθηκε ιδιαίτερα στα ριμπάουντ του β’ ημιχρόνου και τη συμβολή του Κόμματου στο κομμάτι αυτό, στο μπλοκάρισμα του δημιουργικού παιχνιδιού του αντιπάλου και τον ρόλο του Τριανταφύλλου στην επίθεση.
«Το κλειδί της επιτυχίας ήταν τα ριμπάουντ στο β’ ημίχρονο, κάτι όπου στο α’ ημίχρονο ήμασταν πολύ κακοί. Ουσιαστικά καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αμυντική διάταξη και η παρουσία του Κόμματου (αν και είχε «φορτωθεί» στο ημίχρονο με τρία φάουλ) που κυριάρχησε στα ριμπάουντ.
Δώσαμε συγκεκριμένα σουτ στον αντίπαλο από συγκεκριμένες γωνίες, αντιμετωπίσαμε το «πικ εν ρολ» του Βασιλόπουλου, που στα χαρτιά είναι εύκολο αλλά στην πράξη πολύ δύσκολο, «χαλάσαμε» τη δημιουργία του στο παιχνίδι (μοίραζε δέκα περίπου ασίστ στα προηγούμενα ματς) και κατά συνέπεια μειώθηκε η αποτελεσματικότητα του αντιπάλου στην επίθεση».
Ο Γιώργος Σκαραφίγκας μίλησε και για τον ρόλο του Τριανταφύλλου (εκ των κορυφαίων της 5ης αγωνιστικής) λέγοντας χαρακτηριστικά:
«Ο Τριανταφύλλου έπαιξε παραπάνω χρόνο, άσχετα αν είχε πολύ καλή απόδοση, γιατί η αντίπαλη ομάδα συνέχεια τον ποστάριζε. Έτσι ο Ιωνικός έχασε τη λειτουργία που είχε σε άλλα ματς και πήγαινε σε αργές επιθέσεις».
Σε ό,τι αφορά στη σημασία αυτής της νίκης, ο τεχνικός του Ερμή Αγιάς είπε:
«Ήταν μία πολύ μεγάλη νίκη λόγω του ονόματος του αντιπάλου. Εμείς σαν ομάδα δεν έχουμε πιάσει ακόμα την απόδοση που μπορούμε να έχουμε. Παρ’ όλα αυτά χτίζουμε πάνω σ’ αυτή τη νίκη την ψυχολογία μας. Θέλουμε οι παίκτες μας να αποκτήσουν περισσότερη εμπιστοσύνη στις δυνατότητές τους και να δουν με περισσότερη αυτοπεποίθηση τη συνέχεια της Α2. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε σταθεροί στην απόδοσή μας και αν κερδίσουμε μέσα στο Ψυχικό, τότε αυτή η νίκη επί του Ιωνικού θα αποκτήσει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις» κατέληξε ο Γιώργος Σκαραφίγκας.
Αγωνιστικά, η προετοιμασία του Ερμή για το επόμενο παιχνίδι ξεκίνησε χθες με τον Τσιαμπαλή (που απουσίαζε από το ματς με τον Ιωνικό) να δείχνει ότι ίσως χάσει και το ματς με το Ψυχικό (αντιμετωπίζει πρόβλημα στους κοιλιακούς). Πάντως ο Γιώργος Σκαραφίγκας δεν πρόκειται να το ρισκάρει με τη συμμετοχή του Τσιαμπαλή, καθώς, όπως υπογράμμισε, προέχει η υγεία του αθλητή.