Καταιγιστικό το Αβέρωφ, μεγάλες νίκες για Βούναινα, Προμηθέα

Στη χθεσινή 11η αγωνιστική της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας

Δημοσίευση: 10 Δεκ 2018 22:30

Η εκτός έδρας νίκη που πέτυχαν τα Βούναινα με 2-1 επί του ΑΟ Ελευθερών, το εντυπωσιακό 7-3 του Αβέρωφ επί του Ατρομήτου Αγ. Αναργύρων και το 2-0 του Προμηθέα επί του Μαυροβουνίου ξεχώρισαν από τη χθεσινή 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΛ.

Αναλυτικά:

Η πρωτοπόρος Αμπελιά έκαμψε την αντίσταση της Αστραπής Ν. Πολιτείας με 3-1. Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43' ο Φαρμάκας άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 45' ο Σουλτούκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης στο 65' ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0, για να μειώσουν σε 3-1 οι φιλοξενούμενοι στο 90' με τον Σταθάκο.

Σ' ένα δυνατό παιχνίδι στο γήπεδο Ελευθερών τα Βούναινα κατάφεραν να αποδράσουν με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους και να παραμείνουν στο «ρετιρέ». Παίκτης - κλειδί των φιλοξενουμένων ο Χριστοδούλου που με δύο γκολ στο 41' και στο 59' έκανε την ανατροπή για την ομάδα του αφού οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 34' με τον Γ. Χατζή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΑΟ Ελευθερών αγωνίστηκε από το 58' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καραγκιόζη.

Στο γήπεδο Αβέρωφ κυριάρχησε η μορφή του Γιώργου Ελευθέρογλου που πέτυχε τα τέσσερα γκολ της ομάδας του (13', 25', 52', 64')στο 7-3 του Αβέρωφ επί των Αγ. Αναργύρων. Τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Γραμμένος (35'), Λιλολάρι (55') και Ντέκας (64'). Για τους φιλοξενούμενους που είχαν μειώσει σε 3-2 στο ημίχρονο σκόραραν οι Δάσσιος (38', 78' πέν.) και Νούσιος (45'). Από ένα δοκάρι είχαν οι Γραμμένος και Δάσσιος στην επανάληψη.

Ο Αστέρας Μελισσοχωρίου πέρασε από τη Νίκαια, κερδίζοντας 2-0 τον τοπικό Παναγροτικό, χάρη στα γκολ των Χαρούλη (11') και Αγγελακόπουλου (90'+). Οι νικητές στο 67' έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αβδουλά, γεγονός που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, πιέζοντας τον αντίπαλό τους όμως ο τερματοφύλακας Κουκούτσης ήταν σε πολύ καλή ημέρα. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό στα πλευρά του Δημόπουλου ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι λίγο πριν το τέλος.

Ο Προμηθέας όρθωσε το ανάστημά του και πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 2-0 επί του Μαυροβουνίου. Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι πέτυχαν οι Παπαδόντας (2') και Τριτάρης (72'). Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Παπαδόντα στο 33' (από εκτέλεση φάουλ).

Στο γήπεδο Μεσοχωρίου, ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών έχοντας κορυφαίο τον Νικούλη που πέτυχε χατ τρικ (18', 80', 88') έκαμψε την αντίσταση της τοπικής Ελπίδας με 4-1. Το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχε ο Βάρσος (48'), ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε σε 1-3 ο Σδράνης στο 82'. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ελπίδα τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Μαρκούιας (69') και Αλιπρασίτης (82').

Πολύτιμο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα κέρδισε η Ανάβρα η οποία επιβλήθηκε του Φιλοκτήτη με 4-0. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Γιαννουλέας (27'), Καραντώνης (43'), Γκαραλιάκος (60') και Καρπέτης (70').

Τέλος η Δήμητρα Γιάννουλης με δύο γκολ του Παλάντζα (68', 83') έκαμψε στην επανάληψη μετά από ανατροπή την αντίσταση της Νεάπολης (2-1) και πρόσθεσε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 50' με τον Γαρυφαλλόπουλο, ενώ στο 86' έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Γ. Μέκρας.

Προμηθέας - Μαυροβούνι   2-0

Αβέρωφ - Αγ. Ανάργυροι    7-3

Μεσοχώρι-Α.Σ. Βορειοηπειρωτών 1-4

Παναγροτικός - Μελισσοχώρι       0-2

Ανάβρα-Φιλοκτήτης 4-0

Δήμητρα Γιάνν.-Νεάπολη    2-1

Αμπελιά-Αστραπή Ν.Π.      3-1

Α.Ο. Ελευθερών- Βούναινα 1-2