Ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά ο ΓΣ Φαρσάλων

ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΝΘ ΜΕ 84-74

Δημοσίευση: 17 Ιαν 2019 18:02

Την ήττα με σκορ 74 – 84 γνώρισε στην έδρα του ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων από την ομάδα της ΧΑΝΘ σε εξ’ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο.

Παρά την καλή εκκίνηση και το καλό πρώτο μέρος ο Γυμναστικός «πλήρωσε» ένα νεκρό διάστημα στο τέλος της 3ης περιόδου και στην αρχή της 4ης και έτσι μοιραία ηττήθηκε.

Στην εκκίνηση του πρώτου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός έτρεξε ένα σερί 5 – 0 σερί, η ΧΑΝΘ απάντησε γρήγορα με 9 σερί πόντους και βρέθηκε στο +4 (5 – 9) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 19 – 22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Γυμναστικός με πέντε σερί πόντους του Συνετού πέρασε μπροστά με 35 – 33, με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός διατήρησε προβάδισμα 4 πόντων (42 – 38, στο 25’), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 26’ να ισοφαρίσουν (44 – 44). Η ΧΑΝΘ διά χειρός Πέτροβιτς στα τελευταία 30’’ πέτυχε ένα σερί 5-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 51 – 56.

Με την εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 4 – 13 και έτσι η διαφορά έφτασε στο +14 (55 – 69, στο 35’). Ο Γυμναστικός προσπάθησε να μειώσει άμεσα, έπαιξε άμυνα σε όλο το γήπεδο και έτρεξε ένα επί μέρους 9 – 1 μειώνοντας σε 64 – 70. Από εκεί και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας το bonus των βολών κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (65 – 75). Ο Γυμναστικός προσπάθησε εκ νέου να μπει στο παιχνίδι, μείωσε στους 7 πόντους (70 – 77), όμως η ΧΑΝΘ δεν επέτρεψε στη συνέχεια να γίνει η ανατροπή και πήρε τη νίκη με 74 – 84.

Κατά την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση του Γ.Σ. Φαρσάλων και συγκεκριμένα ο κ. Κώστας Λιούπης, τίμησε με αναμνηστική πλακέτα τον πρώην παίκτη του συλλόγου Λεωνίδα Ντίνο, ο οποίος αγωνίζεται φέτος με την ομάδα της ΧΑΝΘ.

Τα Δεκάλεπτα: 19 – 22, 35 – 33, 51 – 56, 74 – 84.

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 16 (1), Χαιρετίδης 10 (2), Αλεξόπουλος, Φιλιππόπουλος, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Τσιώγκας 5(1), Συνετός 5 (1), Τοπουζίδης 6, Λούτας, Γκιουλέκας 17 (4), Φαρμάκης, Δέσπος 8.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης) : Βαζούκης, Ντίνος 7 (1), Χονδρόπουλος 3 (1), Παπαδόπουλος 11 (2), Μπαλάσκας 6, Ζαφειρούδης 3, Καραγεωργίου, Γεωργάκης 15 (1), Πέτροβιτς 17 (2), Δεληγεώργης 17 (1), Βλαγκογιας 3, Τσάμης 2.