Ηττα στο «νήμα» για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Χθες από το Στρατώνι με 83-80

Δημοσίευση: 18 Φεβ 2019 21:19

Ο ΓΣ Φαρσάλων ηττήθηκε στο «νήμα» με σκορ 83-80 στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι με το Στρατώνι, για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι, οι Φαρσαλινοί ήταν μπροστά στην αρχή της αναμέτρησης, αλλά η λήξη του ημιχρόνου

βρήκε τις δύο ομάδες απόλυτα ισόπαλες. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 10 πόντους, ο Γυμναστικός ισορρόπησε το παιχνίδι και 5’ πριν τη λήξη ήταν πίσω με έναν πόντο (72-71), όμως στο τέλος το Στρατώνι πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 83-80. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και παίζοντας συγκεντρωμένα σε άμυνα και επίθεση ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκεια (18-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 44-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Στρατώνι ήταν αυτό που βρήκε μομέντουμ και με επιμέρους σκορ 24-14 πέρασε μπροστά με 10 πόντους (68-58). Οι Φαρσαλινοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έτοιμοι να τα δώσουν όλα για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Με επιμέρους σκορ 13-4 στα πρώτα πέντε λεπτά έφτασαν το παιχνίδι στον πόντο (72-71). Από εκεί και έπειτα η αναμέτρηση πήγαινε συνεχώς πόντο-πόντο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε καλάθι δύο πόντων και πήραν αέρα τριών πόντων (83-80). Οι παίκτες του κ. Φόρου έκαναν την επαναφορά, ο Τσιώγκας σούταρε για τρεις, όμως αστόχησε και έτσι το Στρατώνι πήρε το ροζ φύλλο με 83-80. Πρώτος σκόρερ για τους Φαρσαλινούς ο Γκιουλέλας με 22 πόντους και ακολούθησε ο Λεπενιώτης με 20, ενώ για τους γηπεδούχους ο Δοξάκης (20 π.). Τα δεκάλεπτα: 18-23, 44-44, 68-58, 83-80 ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Δοξάκης 20 (3) Μπουρδάνος 3 (1), Κολοκοτρώνης 5 (1), Δημητράκας 2, Σιδεροηλίας 5, Μπέγας 13 (2), Γκοτζαγιάννης 6, Φλιάτης 6 (1) Πολυτόπουλος 8 (1), Δασκαλόπουλος 15 (1), Γεωργιάδης, Μπόκιος Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 20 (1) Χαιρετίδης 9 (1), Αναγνωστόπουλος 10 (2), Συνετός 2, Λούτας 9 (3), Γκιουλέκας 22 (1) Φιλιππόπουλος 8, Τσιώγκας, Τοπουζίδης, Φαρμάκης. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ερμής Λαγκαδά-Γέφυρα 84-63 Χαλκηδόνα-Φίλιππος Βέροιας 68-61 Έσπερος Λαμίας-Αγρίνιο 72-65 Στρατώνι-Γ.Σ. Φαρσάλων 83-80 Φαίακας -Μαχητές Πεύκων 62-59 Μακεδονικός-Νίκη Βόλου 73-57 Ελευθερούπολη-Ίκαροι Σερρών 50-77 Ανατόλια-ΧΑΝΘ (σήμερα 17:00) Η BΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1) Ανατόλια 33 2) Ελευθερούπολη 30 3) ΑΟ Αγρινίου 30 4) Ερμής Λαγκαδά 28 5) Φίλιππος Βέροιας 28 6) Μαχητές Πεύκων 27 7) Χαλκηδόνα 27 8) ΧΑΝΘ 26 9) Νίκη Βόλου 26 10) Εσπερος Λαμίας 26 11) Φαίακας 26 12) ΓΣ Φαρσάλων 25 13) Στρατώνι 25 14) ΚΣ Γέφυρας 25 15) Ικαροι Σερρών 24 16) Μακεδονικός 23 *Ανατόλια και ΧΑΝΘ έχουν έναν αγώνα λιγότερο. ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/2) ΧΑΝΘ - Ερμής Λαγκαδά Γέφυρα - Χαλκηδόνα Φίλιππος Β. - Έσπερος Λ. Αγρίνιο - Στρατώνι Γ.Σ. Φαρσάλων - Φαίακας Μαχητές - Μακεδονικός Ικαροι Σερρών - Νίκη Βόλου Ελευθερούπολη - Ανατόλι