Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στους «8» Φαλανιακός, Κιλελέρ, Σμόλικας και Μαυροβούνι

* ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΛ * ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16» ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΕΦΑΝΟΒΟΥΝΟ/ΓΑΛΑΝΟΒΡΥΣΗ-ΠΟΕ

Δημοσίευση: 14 Μαρ 2019 22:39

Φαλανιακός, Σμόλικας, Κιλελέρ και Μαυροβούνι εξασφάλισαν χθες το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ, ενώ η αυλαία της φάσης των «16» ολοκληρώνεται σήμερα (15:00) με το παιχνίδι Στεφανόβουνο/Γαλανόβρυση-ΠΟ Ελασσόνας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Στεφανόβουνο/Γαλανόβρυση είναι η μοναδική ομάδα της Β’ κατηγορίας που διεκδικεί την είσοδό της στην 8άδα της διοργάνωσης και αν το πετύχει θα κερδίσει το μπόνους των 1.000 ευρώ που θέσπισε φέτος το Δ.Σ. της ΕΠΣΛ.

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ Ο ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Φαλανιακός έκανε φανερές τις προθέσεις του απέναντι στον κατά μία κατηγορία μικρότερο ΑΣ Βορειοηπειρωτών και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Β. Λυγούρα, ενώ στο 13’ ο Χρ. Λυγούρας έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 44’ ήταν η σειρά του Δημητρέλη, ο οποίος με δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το καλύτερο, δημιούργησαν ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν επιθετικά τις λύσεις. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Στάικος με βοηθούς τους κ. Μάνο και Δεδικούση. Α.Σ. ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ (Κ. Βασίλης): Κουσιάς, Μαρούδης, Πότση, Λέτσιος, Κάτσης (58’ Μάρης), Παύλου, Κάτσας (79’ Σκέμπι), Τζόγκας, Νικούλης, Μούρι (67’ Τριαντακωνσταντής), Λίτσα (63’ Λάτα). ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Τ. Μπεριτζάς-Μ. Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής (80’ Παπαγούλας), Μάνικος, Βαρσάμης, Σούλι, Μαχαίρας, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Ιωαννίδης (46’ Ντανίκας), Λυγούρας Χ. (46’ Καρακίτσιος), Τσιάκος, Δημητρέλης (58’ Ακριβόπουλος).

«ΙΔΡΩΣΕ» Ο ΣΜΟΛΙΚΑΣ

Στην παράταση έκαμψε την αντίσταση της μικρότερης κατά μία κατηγορία Αστραπής Ν. Πολιτείας ο Σμόλικας Φαλάνης, ο οποίος πήρε τη νίκη με 3-2 (2-2 κ.α.). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μετά από διπλή ανατροπή με τον Αλέξη Κακαζούκη να είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς με τα δύο γκολ που πέτυχε (66’ και 98’) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διορθώνοντας έτσι τη «γκέλα» που έκανε στο 36’ όταν αστόχησε σε πέναλτι. Οι «πράσινοι» του Βασίλη Μπακογιάννη προηγήθηκαν στο 9’ με τον Ντούρα, όμως στάθηκαν άτυχοι όταν στο 13’ ο Μακρής τραυματίστηκε σοβαρά και αναγκάστηκε να αντικατασταθεί. Η Αστραπή, που αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για τον Σμόλικα, ισοφάρισε στο 30’ με την κεφαλιά του Γερακίνη, για να φτάσουμε στο 36’ όταν ο Τσιρογιάννη, κέρδισε πέναλτι για λογαριασμό του Σμόλικα, το οποίο κλήθηκε να εκτελέσει ο Κακαζούκης, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Έτσι το 1-1 διατηρήθηκε με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, για να ξεκινήσει η επανάληψη με την Αστραπή να φτάνει στο 49’ στην ανατροπή, όταν ο Σταθάκος με ωραίο σουτ έγραψε το 2-1. Στο 65’ σημειώθηκε μία φάση που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, καθώς άλλαξε την αριθμητική ισορροπία των ομάδων και όχι μόνο. Ο Κατσιάνος έκανε φάουλ στον Μπέτση ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα. Το φάουλ εκτέλεσε ο Κακαζούκης ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Σμόλικας προσπάθησε να αξιοποιήσει στη συνέχεια την αριθμητική του υπεροχή αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Κακαζούκη να χάνει ανεπανάληπτο τετ - α - τετ στο 83’ και τον τερματοφύλακα Κατσίκα να επεμβαίνει σωτήρια. Από την άλλη πλευρά η Αστραπή άντεξε στην πίεση των φιλοξενουμένων και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Στο 98’ σε επιθετική ενέργεια του Σμόλικα η μπάλα κατέληξε στον Κακαζούκη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο έμπειρος επιθετικός με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-3 δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 103, ο Σμόλικας άγγιξε το τέταρτο γκολ όταν η κεφαλιά του Πετράκη χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μπουρουζίκα και των βοηθών του κ. Ακρίβου και Πάλλα. ΑΣΤΡΑΠΗ Ν. ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Κ. Τσότσος): Κατσίκας, Σκόμπας, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Καφφές, Καλτσάς, Φακίτσας (102’ Θεοχάρης), Σταθάκος (78’ Σιώκας), Γερακίνης, Πράπας (100’ Αντωνόπουλος). ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Β. Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Σέτζας, Σκούπρας, Καρέτζος, Γκατζιούρας, Μακρής (16’ λ.τ. Μαχούχας), Ζαμπέτας (46’ Πετράκης), Ντούρας, Μπέτσης, Κακαζούκης.

ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΒΡΗΚΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΚΙΛΕΛΕΡ

Στην επανάληψη κρίθηκε το ματς στην Αγιά ανάμεσα στην Ανάβρα και το Κιλελέρ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 4-0, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κώστα Κουσιώρα που πέτυχε χατ τρικ (50’, 85’, 90’+1’). Το άλλο γκολ (0-2) είχε πετύχει στο 80’ ο Καρβούνης. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν περισσότερο στο α’ ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η προσωρινή διακοπή στο 72’ κι ενώ το σκορ ήταν 0-1, όταν –σύμφωνα με τα όσα αναγράφηκαν στο φύλλο αγώνα- φίλαθλος του Κιλελέρ πέταξε μπουκάλι με νερό στα πόδια του β’ βοηθού. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Κουκούλης με βοηθούς τους κ. Καραγιάννη και Μπατζιανούλη. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΝΑΒΡΑΣ (Γ. Λυκοκώστας): Ξύτσας, Τζιάφος (65’ Ιμπρούσι), Αποστόλου, Τζαβέλλας, Ντόντος (57’ Τσαγκαλάς), Ριζούλης (75’ Γεννητσεφτσής), Καραντώνης, Γιαννουλέας, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος (83’ Παφίλης). ΚΙΛΕΛΕΡ (Φ. Πλίτσης-Γ. Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Λαβαντσιώτης, Αργύρης, Παπαγιαννούλης, Μουρατάι, Καρακάνος, Παλάσκας, Ξηροκώστας (88’ Αρσενόπουλος), Φορτομάρης, Καρβούνης, Κουσιώρας.

ΕΚΠΛΗΞΗ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ

Η έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στο Μαυροβούνι, όπου η ομώνυμη ομάδα επικράτησε του κατά μία κατηγορία μεγαλύτερου Αετού Αμυγδαλέας με 3-2 στην παράταση (2-2 κ.α.). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4’ με το πέναλτι του Αρσένη (το κέρδισε ο Βούκουτος), για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 35’ με το πέναλτι του Ντάλλα. Το Μαυροβούνι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 43’ με τον Βούκουτο, ενώ στο 80’ ο Σπανός έχασε πέναλτι και μαζί τη μεγάλη ευκαιρία να δώσει πιο γρήγορα τη νίκη στους γηπεδούχους. Αντ’ αυτού στο 86’ ο Αετός κατάφερε να σκοράρει με τον Κουρούκα και να στείλει το ματς στην παράταση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο 116’, όταν το Μαυροβούνι κέρδισε πέναλτι με τον Βούκουτο το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπάγκας διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Αντωνίου με βοηθούς τους κ. Παραφέστα και Μίχο. ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ (Γ. Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ., Σάπιος, Νότας, Μπατζέλας Β., Κολιοφούτης (60’ Σπανός), Αρσένης Δ. (80' Παπαμάνος), Μπατζέλας Ν., Τατσέλος, Τριάντης (72’ Μπάγκας Αρ.), Βούκουτος. ΑΕΤΟΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΣ (Μ. Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Καλαϊτζής (85’ Γκαραβέλης), Ντάσκας (92’ Γουναράς), Βαρλάγκας, Παραφέστας, Μακρίδης, Παρασκευούδης, Πλης, Κουρούκας, Ντάλλας, Παπαδάμος.