Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Ερμή Αγιάς

Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΠΕΡΑΣΕ ΧΘΕΣ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΜΕ 68-60

Δημοσίευση: 24 Μαρ 2019 15:31

Η Καρδίτσα «έσπασε» χθες το αήττητο της έδρας τού Ερμή Αγιάς κερδίζοντας με 68-60 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής.

Ο Λαρισαίος τεχνικός των φιλοξενουμένων Γιάννης Τζήμας αποδείχθηκε αρκετά διαβασμένος και οδήγησε την ομάδα του σε μία πολύ σημαντική νίκη, με τους γηπεδούχους από την άλλη πλευρά να μένουν στο 11-0 «εντός των τειχών».

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου δεν ξεκίνησε καθόλου καλά την αναμέτρηση, έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στη νίκη και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 20-7, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων και τα ριμπάουντ που τους έδιναν τη δυνατότητα να κάνουν δεύτερες επιθέσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η λαρισινή ομάδα άρχισε να βρίσκει τα… πατήματά της στο παρκέ, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πλησιάσει την Καρδίτσα η οποία έκλεισε το ημίχρονο με 36-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής μπήκε δυνατά, πίεσε πολύ στην άμυνα και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Κλειστό, χωρίς όμως να υπάρχει συνέχεια, μιας και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλά σουτ στα τελευταία λεπτά και συνέχισαν να προηγούνται με 52-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Οι φιλοξενούμενοι με καλή ψυχολογία βρήκαν τον τρόπο να κάνουν ένα 5-0 και να δείξουν ότι βρίσκονται «αγκαλιά» με τη νίκη, όμως οι παίκτες του Ερμή δεν το έβαλαν κάτω. Πίστεψαν στην ανατροπή και - έστω και με δυσκολία – ξαναμπήκαν στο ματς, παρά το ότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, χάνοντας είτε εύκολα λέι απ είτε ελεύθερες βολές.

Μάλιστα έφτασαν το παιχνίδι στο τρίποντο 60-63, όμως στα 26’’ χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Κακλαμάνο -το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα- και στη συνέχεια με τεχνική ποινή ο Κόμματος και ο έμπειρος γκαρντ της Καρδίτσας εύστοχος στις βολές έθεσε τέλος στα… όνειρα του Ερμή.

Τα δεκάλεπτα: 7-20, 24-36, 42-52, 60-68

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής 5, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 15, Τζόλος 9 (1), Κόμματος 6 (2), Τριανταφύλλου 15 (2), Λάππας 2, Τσούμας, Λόλας 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Τζήμας): Γράβας 13 (2), Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης, Κακλαμάνος 16, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 6, Καλλές 14, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 8.