Ισοπαλίες για τους ισχυρούς, αγγλικό σκορ στους Αγ. Αναργύρους

*«Σκόνταψαν» οι πρωτοπόροι της Α1 ΕΠΣΛ *Μεγάλη νίκη με 6-5 της Νεάπολης επί του Ατρομήτου

Δημοσίευση: 08 Απρ 2019 15:35

Κάθε άλλο παρά θετικό πρόσημο για τους πρωτοπόρους είχε η χθεσινή 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΛ καθώς όλες οι ομάδες της πρώτης τετράδας δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τα εμπόδια των αντιπάλων τους και υποχρεώθηκαν σε ισοπαλίες.

Έτσι η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έμεινε αναλλοίωτη, ωστόσο ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών που νίκησε με 3-0 στη Μελιβοία τον Φιλοκτήτη πλησίασε σε απόσταση αναπνοής και αναπτέρωσε τις ελπίδες του στο παιχνίδι της ανόδου.

Στο «Γ. Μητσιμπόνας» ο πρωτοπόρος ΠΑΟΛ Αβέρωφ «κόλλησε» στο 0-0 με τον μαχητικό Προμηθέα, αφού είδε τρεις φορές την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι (με τους Λιλολάρι και Γραμμένο στο 11’ σε διπλή ευκαιρία και με τον Κουσιά στο 75’). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μούτσα.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής έχασε μέσα στην έδρα του το Μαυροβούνι που μοιράστηκε γκολ και εντυπώσεις με την Ανάβρα (1-1). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 50’ με τον Χατζηλιάδη, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Κορδαλή.

Ούτε η Αμπελιά μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα «στραβοπατήματα» των άλλων συνδιεκδικητών του τίτλου καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει στη Νίκαια το εμπόδιο του μαχητικού Παναγροτικού. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Χριστοδούλου, ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε στο 50’ ο Φαρμάκας.

Στα Βούναινα η ομώνυμη ομάδα αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με τους Τζατζάκη (5’) και Φ. Μερτζανίδη (33’), είδε τη Δήμητρα Γιάννουλης να απαντά και τις δύο φορές με τους Βιλανάκη (19’) και Ρουμελιώτη (70’) και να «κλέβει» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στην άνοδο πέτυχε ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών με 3-0 στη Μελιβοία επί του Φιλοκτήτη. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μούρι (2’), Λεσάι (89’) και Πότσης (90’).

Στο ουδέτερο γήπεδο της Γλαύκης ο Αστέρας Μελισσοχωρίου έκαμψε την αντίσταση του ΑΟ Ελευθερών με 1-0 χάρη στο γκολ του Λιάγκα στο 63’, ενώ τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Αστραπή Ν. Πολιτείας η οποία κέρδισε μετά από ανατροπή την Ελπίδα Μεσοχωρίου με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23’ με τον Τσιάρα, όμως ο Καλτσάς είχε αντίθετη άποψη και με δύο γκολ στο 63’ και στο 82’ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τέλος στο γήπεδο Αγ. Αναργύρων διεξήχθη το πιο συναρπαστικό σε εξέλιξη και χορταστικό σε γκολ παιχνίδι της ημέρας, με τη Νεάπολη να φτάνει στη νίκη με 6-5 επί του τοπικού Ατρομήτου και να προσθέτει τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό της που τη βγάζουν οριακά από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (0-1) με τον Μανώλη μόλις στο 1ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Δάσσιο στο 36’. Ακολούθησαν δύο γκολ για τη Νεάπολη (1-3) με τους Εμπάι (42’) και Κολομητρούση (44’), αλλά ο Δάσσιος στο 45’ και στο 46’ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (3-3).

Ο Εμπάι με δύο επιπλέον τέρματα (54’, 59’) κράτησε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους (3-5), αλλά όχι για πολύ καθώς οι Τζεμολάρι και Δάσσιος στο 74’ και στο 77’ αντίστοιχα ισοφάρισαν σε 5-5.

Στην αμέσως επόμενη φάση η Νεάπολη βρήκε ξανά δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Μέκρα (78’) που διαμόρφωσε το τελικό 5-6, χαρίζοντας στους φιλοξενούμενους μία πολύ σημαντική νίκη.

Βούναινα-Δήμητρα Γιάνν.      2-2

Μαυροβούνι- Ανάβρα           1-1

Αγ. Ανάργυροι-Νεάπολη      5-6

Παναγροτικός – Αμπελιά      1-1

Μελισσοχώρι-ΑΟ Ελευθερών         1-0

Φιλοκτήτης -Α.Σ. Βορειοηπειρωτών            0-3

Προμηθέας – Αβέρωφ         0-0

Αστραπή Ν.Π.- Μεσοχώρι    2-1