Η άδικη αποβολή του Κόμματου καταδίκασε τον Ερμή Αγιάς

Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΛΙΒΑΝΟΥ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΜΕ 96-87

Δημοσίευση: 14 Απρ 2019 15:43

Την ήττα γνώρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής ο Ερμής Αγιάς, με 96-87 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, μετά από ένα «πλούσιο» και συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και κατόρθωσε να «παγώσει» το κλειστό της Θεσσαλονίκης, αποδεικνύοντας ότι δικαίως βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παίζοντας χωρίς άγχος ο Ερμής κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 26-22. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Σοκ και με ένα επιμέρους 12-0 πέρασαν μπροστά και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα (45-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ήταν άστοχος σε κάποιες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να διευρύνουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά της περιόδου, οι οποίοι έφτασαν στο +8 (70-62). Στο σημείο αυτό ήρθαν τα πάνω κάτω για τον Ερμή όταν ο Κόμματος «φορτώθηκε» με μία «περίεργη» τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Μέχρι εκείνο το σημείο ο κορυφαίος του Ερμή, είχε 22 πόντους με 4 τρίποντα.

Οι παίκτες του Γιάννη Λίβανου συνέχισαν να παλεύουν, έστω και αν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (77-65). Μετά από δύο τρίποντα των Τριανταφύλλου, Τσιλούλη και δύο βολές του Ζιβάνοβιτς ο Ερμής πλησίασε στον πόντο (81-80), ωστόσο μετά τον Κόμματο, ο Ερμής έχασε και τον Λόλα (στο 33’).

Οι δύο αυτές απουσίες έδειξαν να αποσυντονίζουν επιθετικά τον Ερμή, ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση, έφτασε στο +7, λίγο πριν το τέλος και οδηγήθηκε στη νίκη.

Διαιτητές: Μπήτης-Παφίλης-Ταρενίδης Στ. (Παπαγεωργίου)

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 72-64, 96-87

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 5, Αθανασούλας 16, Σοκ 25 (3), Ρουτκάουσκας 8, Πολυτάρχου 12 (1), Κακαρούδης 20 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 2, Τζουγκαράκης 6.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής 8 (1), Τσιλούλης 14 (3), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3, Κόμματος 22 (4), Τριανταφύλλου 10 (2), Ζιβάνοβιτς 6, Λάππας 1, Βρεττάς, Λόλας 17.

Ιπποκράτης-Κόροιβος       76-65

Ψυχικό-Πευκοχώρι   78-68

Καρδίτσα-Καστοριά 71-61

Μαρούσι-Απόλλων Π.        79-76