Ασταμάτητος ο Γ.Σ.Φαρσάλων

*Κέρδισε και την Κομοτηνή με 86-74 *Εξαιρετικοί Παπαχρήστου και Πεταλωτής

Δημοσίευση: 21 Οκτ 2019 22:22

Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής στην έδρα του, πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων κερδίζοντας την ομάδα της Κομοτηνής με σκορ 86-74, πετυχαίνοντας το «3 στα 3», με εξαιρετική εμφάνιση των Παπαχρήστου και Πεταλωτή. Οι δύο

ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο παιχνίδι στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης (14-14), σε εκείνο ακριβώς το σημείο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, με την πρώτη περίοδο να κλείνει υπέρ τους με σκορ (16-25). Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη ανεβάζοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους στη λήξη του ημιχρόνου (40-44). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής ξαναμπήκε δυνατά στο παιχνίδι και 2:22 πριν τη λήξη της περιόδου πήρε μια διαφορά 11 πόντων (51-62). Σε εκείνο ακριβώς το σημείο, ο Παπαχρήστος παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση με συμπαραστάτες τους Δέσπο και Πεταλωτή κατάφεραν να “τρέξουν” ένα σερί 20-0 ανατρέποντας το σκορ υπέρ τους σε 71-62. Την ομάδα της Κομοτηνής ξεκόλλησε από τον επιθετικό λήθαργο ο Τσουμπρής στο 5’ της 4ης περιόδου κάνοντας το 71-64. Στα εναπομείναντα λεπτά Πεταλωτής και Παπαχρήστος έστησαν πάρτι στην επίθεση διαμορφώνοντας το τελικό 86-74 και πετυχαίνοντας «το 3 στα 3». Πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης ο Παπαχρήστος από τα Φάρσαλα και ο Λεπτοκαρίδης για την Κομοτηνή με 28 πόντους και ακολούθησε ο Πεταλωτής με 26 πόντους για την ομάδα του Γυμναστικού. Δεκάλεπτα: 16-25, 40-44, 62-62, 86-74. Διαιτητές: Πιτσίλκας-Κοντογιάννης-Παζώλης (Τσιργούλας) Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς 2, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 28(3), Τσούμας Σ. 6, Βρεττάς 8, Πεταλωτής 26(3), Μουλάς 4, Δέσπος 3, Τσούκας 9(3). ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΛΕΜΟΝΙΔΗΣ): Λεπτοκαρίδης 28(5), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 11(3), Καρκατσέλης, Λεχούδης 15(2), Κυφωνίδης, Κουτσοβασίλης 9(1), Τσουμπρής 2, Παπανδρεόπουλος 3, Γιουζελίδης , Σπέντζος , Χαλίλ 6. ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΣ Φαρσάλων- Κομοτηνή 86-74 ΠΣ Ευκαρπίας- Καβάλα 73-59 Ερμής Λαγκαδά-Έσπερος Λαμίας 81-64 Μαχητές Πεύκων-ΚΣ Γέφυρας 80-74 Στρατώνι-Δόξα Λευκάδας 65-73 ΠΑΣ Γιάννινα-Πρωτέας Γρεβενών 85-53 Πευκοχώρι-ΧΑΝΘ 69-80 ΑΟ Πολυγύρου-Αίας Ευόσμου 75-62 Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1) ΠΑΣ Γιάννινα 6 2) ΧΑΝΘ 6 3) ΓΣ Φαρσάλων 6 4) Δόξα Λευκάδας 5 5) ΑΟ Πολυγύρου 5 6) ΠΣ Ευκαρπίας 5 7) Μαχητές Πεύκων 5 8) Ερμής Λαγκαδά 4 9) ΚΣ Γέφυρας 4 10) Πρωτέας Γρεβενών 4 11) ΓΑΣ Κομοτηνή 4 12) ΕΚ Καβάλας 4 13) Στρατώνι 4 14) Έσπερος Λαμίας 4 15) Αίας Ευόσμου 3 16) Πευκοχώρι 3 Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4η, 27/10) Έσπερος Λαμίας-ΠΣ Ευκαρπίας ΚΣ Γέφυρας-Ερμής Λαγκαδά Δόξα Λευκάδας-Μαχητές Πεύκων Πρωτέας Γρεβενών-Στρατώνι ΧΑΝΘ-ΠΑΣ Γιάννινα Αίας Ευόσμου-Πευκοχώρι ΑΟ Πολυγύρου-ΓΣ Φαρσάλων ΕΚ Καβάλας-ΓΑΣ Κομοτηνή