Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ηττα του Ολυμπιακού

ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ ΜΕ 3-2

Δημοσίευση: 23 Οκτ 2019 18:45

Ο Ολυμπιακός έδωσε ό,τι μπορούσε, έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στο γερμανικό μεγαθήριο της Μπάγερν Μονάχου, αλλά το τέλος του αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» βρήκε την πειραϊκή ομάδα ηττημένη με 2-3.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδωσαν όλες τις δυνάμεις τους, αλλά στο τέλος μίλησε η ποιότητα και η κλάση των Βαυαρών, που ψυχρά και κυνικά «χτύπησαν» σε κομβικά σημεία του αγώνα, τιμωρώντας κάθε λάθος του Ολυμπιακού.
Ο Ολυμπιακός, που γνώρισε τη δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες στον Β’ όμιλο, παρέμεινε ουραγός και την επόμενη αγωνιστική θα πάει στο Μόναχο, με την Μπάγερν να έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση από χθες.
Οι Γερμανοί ξεκίνησαν με το γνώριμο παιχνίδι της κατοχής μπάλας, αλλά ο καλά οργανωμένος Ολυμπιακός δεν επέτρεπε στους παίκτες του Νίκο Κόβατς να κάνουν φάσεις.
Οι Πειραιώτες περίμεναν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση και το κατάφεραν στο 23’, όταν ο Ποντένσε άλλαξε πλευρά και βρήκε τον Μασούρα, αυτός στον Τσιμίκα που σέντραρε και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
Έντεκα λεπτά αργότερα η Μπάγερν απάντησε, όταν ο Μίλερ έκανε το σουτ, ο Σα απέκρουσε υπέροχα, αλλά ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε παίρνοντας το «ριμπάουντ», για να λήξει το ημίχρονο 1-1.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ολυμπιακός πίεσε και είχε δύο καλές στιγμές με Μασούρα (46’) και Μεριά (47’), αλλά στο 62’ ο «Λέβα» έγραψε το 1-2, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Κουτίνιο η μπάλα έμεινε στην περιοχή και με προβολή του Πολωνού κατέληξε στα δίχτυα του Σα.
Στο 75’ η Μπάγερν σφράγισε τη νίκη, όταν από λάθος σε προσπάθεια για αντεπίθεση των γηπεδούχων η μπάλα έφτασε στον Τολισό κι εκείνος με εντυπωσιακό σουτ έκανε το 1-3.
Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Μαρτίνς μείωσαν σε 2-3, όταν ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε στον Τιάγκο κατέληξε στα δίχτυα του Νόιερ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, αλλά, παρά την πίεση, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέντο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (68’ Λοβέρα), Καμαρά (88’ Ρατζέλοβιτς), Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (79’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Νίκο Κόβατς): Νόιερ, Παβάρ, Αλκάνταρα, Μαρτίνεθ (46’ Τολισό), Λεβαντόφσκι, Κουτίνιο, Ερνάντες (59’ Μπόατενγκ), Γκνάμπρι, Μίλερ (86’ Πέρισιτς), Αλάμπα, Κίμιχ

4.Λιλ    0    1-5
* Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν στους «16» του Champions League. Η ομάδα που θα τερματίσει στην τρίτη θέση του ομίλου της συνεχίζει στους «32» του Europa League.

Σκηνές ντροπής...

Σκηνές ντροπής εκτυλίχθηκαν στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Μπάγερν στου Ρέντη για τη Youth League. Στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης άγνωστοι με κράνη εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο του Ρέντη και έκαναν επίθεση με ρόπαλα στους οπαδούς των φιλοξενούμενων. Το παιχνίδι διακόπηκε στο 88ο λεπτό του αγώνα και ξεκίνησε ξανά μετά από 25 λεπτά, με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και τους παίκτες των δύο ομάδων να παίζουν «κορόιδο» μεταξύ τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί παίκτες του Ολυμπιακού πήγαν στην εξέδρα των οπαδών της Μπάγερν και τους ζήτησαν συγγνώμη για όσα συνέβησαν νωρίτερα.