Πρώτη ήττα για τον Γ.Σ.Φαρσάλων

Δημοσίευση: 04 Νοε 2019 22:30

Του Γ. Γκαντέλου
Την ήττα γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων από την ομάδα της Καβάλας στην έδρα του, με σκορ 52-82 για το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής ανδρών.

Αυτή η ήττα είναι η πρώτη στο πρωτάθλημα για τους Φαρσαλινούς που έχουν τέσσερις νίκες, ενώ αντίθετα η ομάδα της Καβάλας μετρά τρεις νίκες και δύο ήττες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έκλεισαν στο +6 στο ημίχρονο (30-36).
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «εφιαλτικό» για τους Φαρσαλινούς, καθώς στο 13’ οι Φαρσαλινοί είχαν μόλις 2 πόντους έναντι 18 της Καβάλας, με την περίοδο να κλείνει στο +25 (37-62).
Η 4η περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο διαιτητής απέβαλε στο 6’ τον Δέσπο με 5 φάουλ και λίγο αργότερα τον Γιασάρη από τον πάγκο.
Δεκάλεπτα: 11-20, 30-36, 37-62, 52-82.
Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης-Ρίζος): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 13(1), Τσούμας Σ. 8(1), Βρεττάς 5 (1), Πεταλωτής 8(1), Μουλάς 2, Δέσπος 7(1), Τσούκας 9(1).
ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης-Κάτσικας): Δοξάκης 19(3), Παντόπουλος, Μπανάσας 2, Λαμπρόπουλος 15(3), Σαββίδης, Ζετος , Αδαμόπουλος 10, Αμπαράς 10(1), Πιεβάλιτσα 3(1), Φλιάτης 10, Νταλός 3, Τεπετίδης 10.
ΠΣ Ευκαρπίας-ΚΣ Γέφυρας 70-63
Ερμής Λαγκαδά-Δόξα Λευκάδας 68-79
Μαχητές Πεύκων-Πρωτέας Γρ. 80-80 (κ.α.), 91-94
Στρατώνι-ΧΑΝΘ 70-77
ΠΑΣ Γιάννινα-Αίας Ευόσμου 77-70