*Από τον Πολύγυρο με σκορ 64-67

Δημοσίευση: 24 Φεβ 2020 22:19

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Την ήττα με σκορ 64-67 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Φαρσάλων, στο δημοτικό γυμναστήριο Φαρσάλων, από τον Α.Ο. Πολύγυρου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στην πρώτη περίοδο, με το πρώτο δεκάλεπτο να προηγείται η ομάδα του Πολύγυρου με ένα πόντο (19-20). Στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου η επιθετική ευστοχία των φιλοξενούμενων ανέβασε το σκορ στο +11 υπέρ τους, με το ημίχρονο να κλείνει 26-37.
Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη αντέδρασαν και τα κατάφεραν, κατεβάζοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (43-46, στο 30’). Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, η ομάδα του Πολύγυρου βρήκε λύσεις από το τρίποντο ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους δέκα πόντους στο 35’. Ο Γυμναστικός αντέδρασε και «έφερε» τον αγώνα στα τελευταία 24 δευτερόλεπτα στους δύο πόντους (63-65). Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο τυχεροί και τελικά απέδρασαν με το «διπλό» από τα Φάρσαλα με το σκορ να διαμορφώνεται 64-67.
Δεκάλεπτα: 19-20, 26-37, 43-46, 64-67.
Διαιτητές: Τζαφλέρης - Κοντογιαννης - Μπουγλός
Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης): Αλεξανδρής, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 16(3), Τσούμας 10(1), Βρεττάς 7, Πεταλωτής 12, Ζαχαρής , Μουλάς 2, Παπαδόπουλος , Δέσπος 15, Τσούκας 2.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Τσουρμάς): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 15, Ντισλής 3(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 18(4), Παπαθανασίου 2, Νικολόπουλος 2, Νούκαρης 8(2), Στόικος, Αμουτζάς, Αλεξιάδης 7(1), Γραβάνης 8.
ΠΣ Ευκαρπίας-Εσπερος    83-71
Ερμής Λαγκαδά-ΚΣ Γέφυρας    54-58
Πεύκα-Δόξα Λευκάδας    66-55
Στρατώνι-Πρωτέας Γρεβενών    67-73