Στους «8» του κυπέλλου μπάσκετ η 110 ΠΜ

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΑΛΚΑΖΑΡ ΤΗΝ 113 ΠΜ ΜΕ 65-52

Δημοσίευση: 28 Φεβ 2020 22:43

Την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου μπάσκετ μονάδων της Πολεμικής Αεροπορίας πανηγύρισε χθες η 110 ΠΜ, η οποία επικράτησε στο κλειστό του Αλκαζάρ της 113 ΠΜ με 65-52. Δυνατό παιχνίδι το οποίο ουσιαστικά κρίθηκε στο β’ ημίχρονο και ειδικότερα στο 3ο

δεκάλεπτο, όταν η 110 ΠΜ άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ και να φτάνει σε διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Κοτσώνας με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν με 12 πόντους (και 2 τρίποντα ο καθένας) οι Κονδυλόπουλος και Μπλιάτζας, ενώ από την 113 ΠΜ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Σ. Μαρκίδης και Φυντανίδης που σημείωσαν από 17 πόντους (ο δεύτερος αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε στο β’ ημίχρονο). Με την έναρξη του αγώνα η 113 ΠΜ μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα έως και 6 πόντους. Δύο όμως διαδοχικά καλάθια του Αρετόπουλου στο 8’20’’ έφεραν για πρώτη φορά την 110 ΠΜ σε θέση οδηγού στο σκορ για να λήξει το δεκάλεπτο με 15-14. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ένα καλάθι του Μπλιάτζα και μία εύστοχη βολή του Κοτσώνα διαμόρφωσαν το σκορ σε 26-21 (με την ομάδα της 110 ΠΜ να φτάνει για πρώτη φορά στο +5). Με την έναρξη της 3ης περιόδου η ομάδα της 110 ΠΜ μπήκε με αποφασιστικότητα στο παρκέ και αρχικά βρίσκοντας λύσεις από το τρίποντο (με Μπλιάζτα και Κονδυλόπουλο) αύξανε σταδιακά τη διαφορά της στο σκορ, η οποία 2’’ πριν το τέλος της περιόδου έφτασε στο +15 (45-30) με δύο εύστοχες βολές του Κοτσώνα. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ σημειώθηκε στο 38’30’’ όταν ο Κρητικός μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και καλάθι έγραψε το 65-49 (+16). Επί της ουσίας η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η 110 ΠΜ δεν επέτρεψε τον αντίπαλό της να πλησιάσει στο σκορ (η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 12 πόνους) και έφτασε δίκαια στη νίκη με 65-52. Τα δεκάλεπτα 15-14, 26-21, 45-30, 65-52. Τον αγώνα διηύθυναν οι κ. Καρακώστας, Μαραμής και Βόντζα. 110 ΠΜ (Πετρόπουλος-Εγγλέζος): Κρητικός 8, Θεοχάρης, Μπιζάκης 8, Χαντζαρίδης 3 (1), Κονδυλόπουλος 12 (2), Νταχμίρης, Αρετόπουλος 4, Φαρμάκης, Μπλιάτζας 12 (2), Κοτσώνας 18. 113 ΠΜ (Κασούμης): Σ. Μαρκίδης 17, Μισιούδης 5 (1), Δ. Μαρκίδης 7, Κουνάδος, Φυντανίδης 17 (1), Βουτσάς 6, Καραδημητράς.