Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Ισραήλ

ΕΠΙ ΤΗΣ ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Δημοσίευση: 13 Ιαν 2021 20:00

Με άμυνα «γρανίτη» στο β’ μέρος, τον Κώστα Σλούκα να κάνει double double (21 π.) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του σε ασίστ με 11 και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13 π.) καθοριστικό, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μακάμπι στην παράταση, με 87-89, στο Τελ Αβίβ, για τη 19η αγωνιστική.

Ένας νωχελικός Ολυμπιακός στο α’ μέρος που κυνηγούσε τη Μακάμπι στο σκορ, μεταμορφώθηκε μετά το ημίχρονο και είδε τους Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις να φωνάζουν «παρών» σε κρίσιμα σημεία. Ο Ολυμπιακός είχε τα ψυχικά αποθέματα και όλες τις απαντήσεις απέναντι στον Σκότι Ουίλμπεκιν (25 π.) που έγινε «μοιραίος» της Μακάμπι στην παράταση, όπως νωρίτερα και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Η Μακάμπι είχε 5 νίκες στα τελευταία επτά ματς πριν ηττηθεί από τους Πειραιώτες.
Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη των «ερυθρόλευκων» που στο Τελ Αβίβ ταξίδεψαν με τραυματία τον Χασάν Μάρτιν και χωρίς τους Ααρόν Χάρισον, Κώστα Παπανικολάου. Η ομάδα του Πειραιά αύξησε σε 10 τις νίκες της σε 18 αγώνες, ενώ η Μακάμπι έχει ρεκόρ 9-11, με έναν αγώνα περισσότερο.
Την Παρασκευή, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Βιλερμπάν, στις 21:30, με στόχο μια 4η διαδοχική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 κ.α., 87-89 παρ.
Διαιτητές: Φερνάρντο Ρότσα (Πορτογαλία), Σεφί Σεμές (Ισραήλ), Γιόσιπ Ραντοΐκοβιτς (Σερβία).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1), Ουίλμπεκιν 25 (3), Τζόουνς 9 (1), Κολοϊάρο 6, Χάντερ 11, Κάσπι, Ντόρσεϊ 8 (1), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12, Ζούσμαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5, Λαρεντζάκης 13 (2), Σπανούλης, Σλούκας 21 (2), Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 12, Ζαν-Σαρλ 8, Τζένκινς, Έλις 6, ΜακΚίσικ 10.
*Σήμερα ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στις 21.00 τη Βιλερμπάν.

Χίμκι - Μπαρτσελόνα    75-87
Αναντολού Εφές - Άλμπα Βερολίνου    84-76
Φενέρμπαχτσε - Μπασκονια    96-76
Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός    87-89 (παρ.)
Αρμάνι Μιλάνο – Βαλένθια    95-80ΣΗΜΕΡΑ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζάλγκιρις Κάουνας 19:00