Πήρε το ντέρμπι και την κορυφή η Ρόδος

*ΣΤΟΝ ΝΟΤΙΟ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ FOOTBALL LEAGUE

Δημοσίευση: 25 Απρ 2021 20:10

Η Ρόδος ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του «σμαραγδένιου νησιού». Επιβλήθηκε με 2-0 του Ιάλυσου στο «Οικονομίδειο», πιάνοντας την αντίπαλό της στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Football League, έπειτα και από τα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής.

Τα γκολ των Αλέξανδρου Αρναρέλλη και Γιώργου Δελαπόρτα ήταν αυτά που χάρισαν το «τρίποντο» στη Ρόδο, η οποία παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στον όμιλο. Κι αυτό καθώς η Καλλιθέα υποχρέωσε την Καλαμάτα στην πρώτη φετινή της ήττα, παραβιάζοντας μάλιστα την εστία της «μαύρης θύελλας» σε δύο περιπτώσεις - για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα. Με πέναλτι του Γιώργου Μπαρμπαρούση στα τελευταία λεπτά το Αιγάλεω ξεπέρασε την αντίσταση του Αστέρα Βλαχιώτη στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», ενώ με το ίδιο σκορ (1-0) η Επισκοπή επιβλήθηκε της Σαντορίνης.
Υπενθυμίζεται ότι λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην Ένωση, αναβλήθηκε το παιχνίδι του Πανασπροπυργιακού με τη Νίκη Βόλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Football League:
*Αιγάλεω - Αστέρας Βλαχιώτη    1-0
(90’πέν. Μπαρμπαρούσης)
*Ιάλυσος - Ρόδος    0-2
(13’ Αρναρέλλης, 55’ Δελαπόρτας)
*Καλλιθέα - Καλαμάτα    2-1
(39’ Σταύρου, 55’ πέν. Στούπης - 27’ πέν. Μαρκόφσκι)
*Επισκοπή - Σαντορίνη    1-0
(48’ Τσιριγώτης)
*Πανασπροπυργιακός - Νίκη Βόλου    (αναβολή)
«ΤΡΙΠΛΕΤΑ» ΚΟΡΥΦΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΡΕΙΟ ΟΜΙΛΟ
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε ο Πανσερραϊκός τη «λευκή» ισοπαλία στο «Ανθή Καραγιάννη» ανάμεσα σε Καβάλα και Βέροια. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 3-0 του Αλμωπού Αριδαίας κι «έπιασαν» στην κορυφή τους «αργοναύτες» και τη «βασίλισσα του Βορρά», έπειτα από την ολοκλήρωση επτά αγωνιστικών στον Βόρειο Όμιλο της Football League.
Στις Σέρρες, η αντίσταση του Αλμωπού κράτησε ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Τόμας Πράντο σημείωσε δύο γκολ για να βάλει σε θέση οδηγού τον Πανσερραϊκό, με τον Δημήτρη Γκούρτσα να βάζει το… κερασάκι στις καθυστερήσεις. Ο Ολυμπιακός Βόλου όχι μόνο ηττήθηκε με 1-0 από τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα, αλλά έχασε και με κόκκινη κάρτα τον Φίλιππο Σκοπελίτη στα τελευταία λεπτά. Τον δεύτερο φετινό βαθμό πήρε στην Τρίγλια ο Απόλλων Πόντου, ενώ ο Πιερικός έριξε κι άλλο αλάτι στις πληγές των Πόντιων Κοζάνης, πλησιάζοντας ταυτόχρονα στην κορυφή, χάρη στο γκολ του Κωνσταντίνου Δεμηρτζόγλου.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League:
*Καβάλα - Βέροια Ν.Π.Σ.    0-0
*Θεσπρωτός - Ολυμπιακός Βόλου    1-0