Ο Χάμιλτον πρώτευσε στο Πορτιμάο

ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΗ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ

Δημοσίευση: 04 Μαϊ 2021 20:05

Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο νικητής στο πορτογαλικό γκραν πρι, το οποίο διεξήχθη στην πίστα του Πορτιμάο και είναι ο τρίτος αγώνας της χρονιάς στη Φόρμουλα Ένα.

Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes άφησε στη δεύτερη θέση τον Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Βάλτερι Μπότας με την άλλη Mercedes. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Χάμιλτον αύξησε στους οκτώ βαθμούς το προβάδισμά του έναντι του Φερστάπεν στην κατάταξη των οδηγών.
Αυτή ήταν η δεύτερη εφετινή νίκη του Χάμιλτον και συνολικά 97η στη σπουδαία καριέρα του Βρετανού, ο οποίος εκκίνησε από τη δεύτερη θέση (σ.σ. ο Μπότας ήταν πρώτος στην εκκίνηση). Με την επανεκκίνηση του αγώνα στον έβδομο γύρο (σ.σ. το αυτοκίνητο ασφαλείας μπήκε στην πίστα, όταν ο Κίμι Ραϊκόνεν τράκαρε την Alfa Romeo του «ομόσταυλού» του, Αντόνιο Τζιοβινάτσι), ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής έπεσε στην τρίτη θέση πίσω από τον Φερστάπεν. Όμως, ο Βρετανός... αντεπιτέθηκε και ανέκτησε τη δεύτερη θέση από τον Ολλανδό τέσσερις γύρους πιο μετά, ενώ στη συνέχεια πήρε την πρωτοπορία, καθώς προσπέρασε τον Μπότας στη στροφή 1 του 20ου γύρου (από τους 66 του αγώνα), και κατάφερε να δει πρώτος την καρό σημαία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μπότας αντιμετώπισε προς το τέλος του αγώνα πρόβλημα με τη μονάδα ισχύος του, ωστόσο πήρε τον επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο, καθώς «σβήστηκε» ο χρόνος μιας ακόμη πιο γρήγορης προσπάθειας του Φερστάπεν, ο οποίος είχε παραβιάσει τα όρια της πίστας.