Επικράτησε του Δία Δίου με σκορ 3-0

Δημοσίευση: 10 Μαϊ 2021 20:15

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Μετά από έναν ενδιαφέροντα αγώνα, ο σαφώς βελτιωμένος Π.Ο. Ελασσόνας επικράτησε της δυνατής ομάδας του Δία Δίου με 3-0, ίσως δυσκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι Ελασσονίτες κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, ενώ στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και «κλείδωσε» τη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον έμπειρο τερματοφύλακα Γούπο, καταφέρνοντας να πάρει με «το σπαθί της» ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο στη «μάχη» της παραμονής της στη Γ’ Εθνική.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ
9’: Σουτ του Καραγκούνη από καλή θέση φεύγει άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Δία.
12’: Καλοζυγισμένη σέντρα του Γκαντούνα από τη δεξιά πλευρά βρίσκει τον Πεπκολάι, που με κοντινό σουτ – προβολή γράφει το 1-0 για τον Π.Ο.Ε.
24’: Ο Καραμανώλης των φιλοξενουμένων σουτάρει και η μπάλα φεύγει άουτ.
27’: Νέα επίθεση των Ελασσονιτών, με τον Ματούλα να προσπαθεί από τη δεξιά πλευρά και να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπαλάφα.
37’: Συνεχόμενα κόρνερ των φιλοξενουμένων που πιέζουν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, επικίνδυνη κεφαλιά του Παναγιωτίδη φεύγει μόλις άουτ.
39’: Νέα προσπάθεια των παικτών του Δία, με τον Μητράκα από καλή θέση να επιχειρεί ξαφνικό σουτ, υποχρεώνοντας τον έμπειρο Γούπο να αποκρούσει σωτήρια, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.
41’: Σουτ του Αποστολίδη από καλή θέση, φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι του Γούπου.
50’: Νέο σουτ των φιλοξενουμένων από τα πλάγια δεξιά και ο Γούπος σώζει την εστία του.
53’: Από το κέντρο του γηπέδου, μακρινό σουτ του Λιόλιου, υποχρεώνει τον Γούπο να διώξει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
62’: Ο αρχηγός του Π.Ο.Ε. Ματούλας «κλέβει» την μπάλα, πασάρει στον Πεπκολάι που ξεφεύγει και αυτός με κοντινό σουτ γράφει το 2-0, μέσα σε πανηγυρισμούς.
64’: Νέα διπλή ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε. με τον Μουστάκα.
78’: Ο νεοεισελθών «φρέσκος» Γκαμπέτας επιχειρεί από τα πλάγια σουτ, αλλά ο Μπαλάφας διώχνει.
80’: Από την αριστερή πλευρά, ο Φουρκιώτης πασάρει στον Γκαμπετα, που με κοντινό σουτ γράφει το 3-0 για τον Π.Ο.Ε.
81’: Νέα προσπάθεια των γηπεδούχων με τον Πεπκολάι, που σουτάρει αλλά ο γκολκίπερ Μπαλάφας αποκρούει.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κ. Λεωνίδα (Τρικάλων), Σκούτα (Χαλκιδικής), Μπάλα (Τρικάλων).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ζιάγκας Ζήσης): Γούπος, Μπούσιας (70’ Τσάτσος), Γκαντούνας (54’ Αθανασούλης), Λαγός, Περτζιόνι, Νταμπώσης, Μουστάκας (82’ Κουκούλης), Φουρκιώτης, Πεπκολάι, Ματούλας (70’ Γκαμπέτας), Καραγκούνης (82’ Χατζηβασίλης).
ΔΙΑΣ ΔΙΟΥ (Παρασίδης Παναγιώτης): Μπαλάφας, Αδαμόπουλος (86’ Φωκαΐδης), Δερμίσης, Λαζαρίδης, Λιόλιος, Γκαρατζιάς (86’ Χασάπης), Μητράκας (70’ Κυπαρίσσης), Φυτόπουλος. Καραμανώλας (89’ Καζακλάρης), Παναγιωτίδης, Αποστολίδης.