Ιδανικό ξεκίνημα για τον Τσιτσιπά

Δημοσίευση: 26 Ιουλ 2021 20:10

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε δύσκολα, στον 1ο γύρο τον Γερμανό Φίλιπ Κόλσραϊμπερ, No 112 στον κόσμο με 6-3, 3-6, 6-3.

Ο 22χρονος πρωταθλητής, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη, στον 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά θ' αντιμετωπίσει τον Αμερικανό, Φράνσις Τιαφόε, ο οποίος επικράτησε σχετικά εύκολα του Σουνγού Κβον (Νότια Κορέα) με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 69 λεπτά αγώνα.
Κόντρα στον Τιαφόε ο Τσιτσιπάς θέλει και ένα είδους «εκδίκησης», τέσσερις εβδομάδες μετά την ήττα του από τον Αμερικανό στον 1ο γύρο του Γουίμπλεντον με 3-0 σετ.
Η αναμέτρηση με τον Τιαφόε θα είναι η τρίτη για τον Τσιτσιπά, ο οποίος είχε κερδίσει την πρώτη στα ίδια γήπεδα, για τα προκριματικά τότε του ATP 500 τουρνουά στο Τόκιο, με 6-4 και 6-2.