Αυτές που πέρασαν, εκείνες που ελπίζουν και οι... εκτός.
Από αυτές έχουν ήδη εξασφαλίσει θέση στη νοκ άουτ φάση των «16» του UCL (16/15/ 22/23.2.22 και 8/9/15/16.3.22) και στην κλήρωση (13/12-13:00) στη Νιόν 11 ομάδες (με αστερίσκο αναφέρονται οι ομάδες που θα είναι επικεφαλής, ως πρώτες των ομίλων, οι οποίες θα δώσουν εντός έδρας τους αγώνες ρεβάνς):
Άγιαξ (Ολλανδία)*, Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)*, Τσέλσι (Αγγλία), Ίντερ (Iταλία), Γιουβέντους (Iταλία), Λίβερπουλ (Αγγλία)*, Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)*, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία)*, Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία), Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία), Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία).
Τα πέντε εναπομείναντα εισιτήρια θα διεκδικήσουν στην τελευταία -6η- αγωνιστική άλλες 11 ομάδες: Μίλαν, Αταλάντα, Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, Μπενφίκα, Λιλ, Πόρτο, Σάλτσμπουργκ, Σεβίλη, Βιγιαρεάλ, Βόλφσμπουργκ.
Τρεις (Ντόρτμουντ, Σερίφ, Ζενίτ) έχουν «κλείσει» θέση στα play-offs του Europa League, ενώ επίσης τρεις (Μπριζ, Λειψία, Γιουνγκ Μπόις) δεν μπορούν να προχωρήσουν στους «16» του UCL, αλλά μπορεί να προκριθoύν στο Europa League.
Ο αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής (ώρα 22:00):
ΣΗΜΕΡΑ
1oς Όμιλος
19:45 Λειψία (Γερμανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)
19:45 Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Μάντσεστερ Σίτι 12
Παρί Σεν Ζερμέν 8
Λειψία 4
Κλαμπ Μπριζ 4
2ος Όμιλος
Πόρτο (Πορτογαλία)-Ατλέτικο Μ. (Ισπανία)
Μίλαν (Ιταλία)-Λίβερπουλ (Αγγλία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Λίβερπουλ 15
Πόρτο 5
Μίλαν 4
Ατλέτικο Μαδρίτης 4
3ος Όμιλος
Αγιαξ (Ολλανδία)-Σπόρτινγκ Λ. (Πορτογαλία)
Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Άγιαξ 15
Σπόρτινγκ Λισ 9
Ντόρτμουντ 6
Μπεσίκτας 0
4ος Όμιλος
Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Ιντερ (Ιταλία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Ρεάλ Μαδρίτης 12
Ίντερ 10
Σερίφ Τιρασπόλ 6
Σαχτάρ Ντόνετσκ 1
ΑΥΡΙΟ
5ος Όμιλος
Μπάγερν (Γερμανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Μπάγερν Μ. 15
Μπαρτσελόνα 7
Μπενφίκα 5
Ντιναμό Κιέβου 1
6ος Όμιλος
Αταλάντα (Ιταλία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Μάντσεστερ Γ. 10
Βιγιαρεάλ 7
Αταλάντα 6
Γιουνγκ Μπόις 4
7ος Όμιλος
Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Λιλ (Γαλλία)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Σεβίλλη (Ισπανία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Λιλ 8
Σάλτσμπουργκ 7
Σεβίλλη 6
Βόλφσμπουργκ 5
8ος Όμιλος
19:45 Ζενίτ (Ρωσία)-Τσέλσι (Αγγλία)
19:45 Γιουβέντους (Ιταλία)-Μάλμε (Σουηδία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 5 αγώνες)
Τσέλσι 12
Γιουβέντους 12
Ζενίτ 4
Μάλμε 1