ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ (73-69)

Δείγμα θετικό για τον ΓΣ Ολύμπια...

Δημοσίευση: 16 Οκτ 2009 2:48 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 11:37
Σημάδια βελτίωσης έδειξε χθες ο ΓΣ Ολύμπια στο φιλικό παιχνίδι με τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του τουρνουά «Ανδρέας Βαρίκας». Η λαρισινή ομάδα αν και ηττήθηκε με σκορ 73-69 έδειξε πολύ πιο καλή εικόνα από τα προηγούμενα ματς.
Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 22-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου και παρά τις προσπάθειες του Μάσι, πήγε στα αποδυτήρια με μια διαφορά εννέα πόντων (34-25). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα μια διαφορά δέκα εφτά πόντων (44-27), αλλά οι παίκτες της Λάρισας μείωσαν το σκορ σε 54-47 στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε ένα παρόμοιο σκηνικό, δηλαδή με τον Πανιώνιο να προηγείται με 68-55 και τον ΓΣ Ολύμπια να γυρίζει το ματς και να μειώνει ακόμη και σε 71-67 με γκολ φάουλ του Τόντιτς. Τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους «σφράγισε» ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς από τη γραμμή των βολών (73-69), 23 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 34-25, 54-47, 73-69
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις 17 (3), Ρότζερς 11, Ζορόσκι 12 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Καλαμπόκης 9(2), Γιάνκοβιτς 4, Γιαννόπουλος 3, Αθηναίου 3 (1), Ελντερ 6 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑ (Κουτσοκέρας): Γκριν 4, Παπαχρήστος 8(2), Σάλσμπερι 4(1), Μπόγδανος 5(1), Παπακώστας 1, Μάσι 18, Τριχόπουλος 13(1), Τόντιτς 8, Μπάτλερ 8.
Στο άλλο παιχνιδι ο Ηλυσιακός νίκησε την ΑΕΚ με σκορ 78-73.
Τα δεκάλεπτα: 18-28, 43-34, 58-54, 78-73
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κουφός): Μπατς 12 (2), Καρύδας 3 (1), Κάμινγκς 15(3), Παπανικολάου 9(1), Κουκουλάς, Χατζής 12(1), Αθανασούλας 3, Σιούτης 3(1), Πέτγουεϊ 14(1), Ιωάννου 5, Κασελάκης 2
ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Γκριν 16 (3), Νικολαΐδης 15(3), Μακ Γκραθ, Μακ, Στεφάνοφ 8(2), Δορκοφίκης 9, Καλλινικίδης, Τουντζιαράκης 2, Φράνσις 21 (2)
* Σήμερα ο ΓΣ Ολύμπια θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στις 17.30.