ΧΘΕΣ ΕΠΙ ΤΟΥ... ΖΑΪΡΙ ΜΕ 3-2

Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Σμύρνης

*Εντυπωσιακός αγώνας στα Τρίκαλα

Δημοσίευση: 28 Σεπ 2015 8:25

Μπορεί ο Ζαουάντ Ζαϊρί να έδειξε με το... καλημέρα στη Β’ Εθνική κατηγορία ότι αν είναι καλά, θα κάνει «παπάδες», εντούτοις ο Απόλλων Σμύρνης ήταν αυτός που κατάφερε να νικήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας μάλιστα ανατροπή.

Ο Μαροκινός άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό, αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο στην επανάληψη οι Φαρινόλα (66’) και Βάντερσον (68’) έφεραν τούμπα το ματς στη Ριζούπολη. Ο Κωστούλας στο 75’ ισοφάρισε με ψηλοκρεμαστό σουτ, όμως πέντε λεπτά μετά ο Τζιώρας με σουτ μέσα από την περιοχή χάρισε το τρίποντο στους γηπεδούχους που μπήκαν με το δεξί στη φετινή Λίγκα.

Εξάλλου, εντυπωσιακό ματς έγινε και στα Τρίκαλα, με την τοπική ομάδα να φέρνει ισοπαλία 2-2 με τον Κισσαμικό, ο οποίος βρέθηκε μια ανάσα από την πρώτη νίκη της ιστορίας του σε επαγγελματική κατηγορία. Οι Βαττής και Μάντζης έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του Καστελίου, αλλά ο Κουσκουνάς με κεφαλιά μείωσε (67’) και ο Λαμπάκης (92’) λύτρωσε τους γηπεδούχους.

Τέλος, χωρίς νικητή και γκολ έληξαν τα παιχνίδια Αναγέννηση Καρδίτσας - Αγροτικός Αστέρας και Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός. Θυμίζουμε ότι την Παρασκευή η Κέρκυρα νίκησε 1-0 την Καλλιθέα και το Σάββατο η ΑΕΛ με 3-0 τη Λαμία. Η αναμέτρηση της Ελευσίνας με την Παναχαϊκή αναβλήθηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καταβάλει εγγυητική επιστολή στην ΕΕΑ, όπως και αυτή του Πανσερραϊκού με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κέρκυρα - Καλλιθέα      1-0 (90’+3’ Γκόμες)

ΑΕΛ - Λαμία 3-0 (18’, 42’ Μαρουκάκης, 90+3’ Μπουντόπουλος)

Απόλλων Σμύρνης - Ζάκυνθος 3-2 (66’ Φαρινόλα, 68’ Βάντερσον, 80’ Τζιώρας - 30’ Ζαϊρί, 75’ Βάντερσον)

Παναιγιάλειος - Αχαρναϊκός    0-0

Αναγέννηση Καρδίτσας - Αγροτικός Αστέρας      0-0

Τρίκαλα - Κισσαμικός    2-2 (67’ Κουσκουνάς, 90+2’ Λαμπάκης - 6’ Βαττής, 47’ Μάντζης)

Πανελευσινιακός - Παναχαϊκή (Αναβλήθηκε)

Πανσερραϊκός - Ολυμπιακός Βόλου (Αναβλήθηκε)