Η ΑΕΛ ΓΣ ΕΧΑΣΕ ΔΙΚΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ (78-92)

Ήταν θέμα ανωτερότητας...

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΟΙ «ΒΥΣΣΙΝΙ»

Δημοσίευση: 08 Μαρ 2009 0:42 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 13:29
 Τα πράγματα είναι απλά στο μπάσκετ. Από τη μία ήταν η ΑΕΛ ΓΣ που πλέον έχει υποβιβαστεί και έχει μπάτζετ 500.000 ευρώ και από την άλλη ο Πανελλήνιος που φορτσάρει για την τέταρτη θέση και έχει ένα μπάτζετ τουλάχιστον εικοσαπλάσιο (ξεπερνά τα 10 εκ. ευρώ και είναι το τρίτο μεγαλύτερο στην Ελλάδα). Έτσι στο χθεσινό μεταξύ τους ματς για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 στο κλειστό της Νεάπολης οι «Ολυμπιονίκες» δεν συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρουν τους δύο βαθμούς. Πλέον η ΑΕΛ ΓΣ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι... σχέδια για την επόμενη χρονιά και το πιθανότερο (γιατί πολλά συμβαίνουν) είναι να αγωνίζεται στην Α2.
ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ Ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ
Για το παιχνίδι δεν μπορούμε να πούμε και πάρα πολλά. Ο Πανελλήνιος ήταν ταχύτατος στην επίθεση, είχε ένα στιλ «τρέχα και σούταρε» και στην άμυνα πρέσαρε πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τους γηπεδούχους από το ξεκίνημα. Ο Τίγρης με το «καλημέρα» έριξε στο ματς τους Αλιέβας, Μέχια, Λάππα, Κόμματο και Φράνσις. Από την άλλη ο προπονητής του Πανελληνίου, Ηλίας Ζούρος χρησιμοποίησε στην αρχική του πεντάδα τους Καλαϊτζή, Γκράντι, Νιούλεϊ, Γκόλεματς και Ραντένοβιτς.
Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του είχε ένα αρκετά γρήγορο ρυθμό με την ΑΕΛ ΓΣ να κρατάει γερά για τα πρώτα πέντε λεπτά όμως μόνο. Όσο περνούσε ο χρόνος τόσο και η διαφορά μεγάλωνε καθώς φαινόταν πως ο Πανελλήνιος δεν είχε όρεξη για περιπέτειες στην κατάκτηση της νίκης. Έτσι με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου ήδη το σκορ ήταν 17-29 και τα πρώτα... χασμουρητά στην κερκίδα (παρακολούθησαν το ματς περίπου διακόσιοι φίλαθλοι) έκαναν την εμφάνισή τους.
ΚΑΙ ΕΝΑ.... ΑΥΤΟΚΑΛΑΘΙ
Σχεδόν πέντε λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο για να σκοράρουν οι γηπεδούχοι και έτσι η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους με το σκορ να γίνεται 17-40. Βέβαια το πιο περίεργο σημείο του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν το γεγονός πως με τη λήξη του ημιχρόνου είδαμε... αυτοκαλάθι. Πώς έγινε αυτό; Ο Παπαμακάριος επιχείρησε ένα σουτ της απελπισίας από πολύ μακριά που δεν βρήκε στόχο. Η μπάλα πήγε στον Κόμματο που αυτός νομίζοντας πως ο χρόνος έχει λήξει απλά την πέταξε στο καλάθι. Αυτό ήταν εύστοχο και οι διαιτητές το μέτρησαν θεωρώντας πως η προσπάθεια ήταν εμπρόθεσμη κάνοντας το σκορ 33-57.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου φάνηκε καθαρά πως η ΑΕΛ ΓΣ είχε σαν στόχο να μαζέψει τη διαφορά όσο μπορεί. Έτσι πήγε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού το σκορ ήταν δέκα λεπτά πριν τη λήξη στο 51-75.
Στο τέταρτο και τελευταίο κομμάτι του αγώνα το μόνο ενδιαφέρον εκτός του τελικού σκορ περιοριζόταν στο πώς θα παρουσιαστούν οι παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στα υπόλοιπα παιχνίδια. Το τελικό σκορ χαρακτηρίζεται αν μη τι άλλο δίκαιο για τους φιλοξενούμενους και τιμητικό για τους γηπεδούχους (78-92).