ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΜΕ ΣΚΟΡ 74-58

Καλή για ένα ημίχρονο η Ολύμπια

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΑΜΑΤ (16.30)

Δημοσίευση: 22 Σεπ 2008 4:03 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 14:41
 Καλή για ένα ημίχρονο μπορεί να χαρακτηριστεί η εμφάνιση της Ολύμπια κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της πρώτης ημέρας του τουρνουά «Μαυροσκούφεια» που διεξάγεται στη Θεσσαλονίκη. Μπροστά σε 1500 φιλάθλους στο «PAOK Sports Arena» η λαρισινή ομάδα ηττήθηκε με 74-58 και σήμερα θα παίξει στο μικρό τελικό με τη Μακάμπι Ραμάτ (που έχασε από το Μαρούσι). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν αρκετά καλά τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση για τα πρώτα 20 λεπτά. Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 7-3, όμως η απάντηση των «πορτοκαλί» ήταν άμεση. Με σερί 11-1 έκαναν ο σκορ 8-14 και το δεκάλεπτο 12-17 χάρη σε τρία τρίποντα του Τζαμέλ Τόμας. Στη δεύτερη περίοδο με ηγέτη τον Ντιάρα ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πάλι μπροστά στο σκορ (24-23) για να ληξει το ημίχρονο με 39-34. Από κει και πέρα υπήρχαν λάθη και σε συνδυασμό με την ευστοχιά των γηπεδούχων (ειδικά του Κώστα Βασιλειάδη) ήρθε το τελικό σκορ.
Δεκάλεπτα: 12-17, 39-34, 58-44, 74-58
ΠΑΟΚ (Πεδουλάκης): Γαλαζούλας, Χαρίσης 9 (1), Βασιλειάδης 20 (3), Σύμτσακ 7, Τσιάρας 11 (3), Ντιαρά 13 (3), Δεμερτζής 2, Γκρέγκορι 2, Τομάσεβιτς 6, Μαρμαρινός 4.
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπαρτζώκας): Καστλ 3 (1), Κινγκ 10 (2), Σπανός 2, Σούλτζε, Σιγκούνας 5, Τόμας 20 (4), Μπατής 4, Αριγκμπάμπου 4, Κολώκας 2, Κούρτοβιτς 1, Παπαϊωακείμ 7.
ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ
Στο άλλο ματς το Μαρούσι νίκησε με 80-53 τη Maccabi Ramat Gan από το Ισραήλ. Η ελληνική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και έφτασε εύκολα και δίκαια στην τελική επικράτηση.
Δεκάλεπτα: 23-13, 49-29, 66-41, 80-53
ΜΑΡΟΥΣΙ: Στίβενσον 15 (5), Kις 2, Χαραλαμπίδης 3 (1), Πάντιους 13 (3), Κουμπούρας 9, Τουτζιαράκης 2, Παπαντωνίου 3, Μαυροειδής 2, Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Καλάθης 6, Γλυνιαδάκης 16, Καϊμακόγλου 2.
MACCABI RAMAT GAN: Γκόμεζ 8, Ντάνιελ 10 (1), Τζόουνς 5, Σιμόν, Μπέρκοβιτς, Σ. Μπρένερ 6, Γκέντελ 6 (2), Ορ. Μπρένερ, Χάτμαν 7, Λι 11 (2).