ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Η Τσέλσι στην κορυφή

* Νέα απώλεια για τη Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ

Δημοσίευση: 28 Νοε 2016 1:07

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ερικσεν στο 11ο λεπτό, η Τσέλσι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ν'αντιδράσει και να πετύχει την ολοκληρωτική ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 της Τότεναμ για την 13η αγωνιστική της πρέμιερ λιγκ. Οι Λονδρέζοι του Αντόνιο Κόντε, σκόραραν με τους Πέδρο (45') και Μόουζες (51') παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης.

Παράλληλα, το γκολ του Ντιβοκ Οριζί στο 75ο λεπτό ήταν αυτό που άνοιξε το δρόμο στη Λίβερπουλ προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Σάντερλαντ και να νικήσει με 2-0 χάρη στο πέναλτι του Μίλνερ στο 90ο λεπτό, ενώ η Λέστερ συνεχίζει να απογοητεύει στο πρωτάθλημα. Είναι προφανές, ότι ο Κλαούντιο Ρανιέρι και οι παίκτες του, έχουν επιλέξει το Champions League όπου εντυπωσιάζουν, όμως η χθεσινή εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μίντλεσμπρο, φέρνει τους πρωταθλητές σε δυσχερή θέση.

Το καλύτερο ματς της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα στη Σουόνσι και την Κρίσταλ Πάλας, όπου σημειώθηκαν τρεις ανατροπές στο προβάδισμα και τελικά οι «κύκνοι» επικράτησαν με 5-4!

Τέλος, με δύο γκολ του Σέρχιο Αγουέρο (37',60'), η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να αποδράσει νικήτρια (1-2), με ανατροπή από την έδρα της Μπέρνλι.

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η Αρσεναλ επικράτησε της Μπόρνμουθ με 3-1 και παραμένει στο «κυνήγι» των Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ στην «μάχη» για τον τίτλο, μετά από 13 αγωνιστικές στην πρέμιερ λιγκ.

Παράλληλα, η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ δεν βρήκε ούτε χθες την αρχή μίας σταθερής πορείας. Λίγες ημέρες μετά την εμφατική εμφάνιση για το Europa League και το 4-0 επί της Φέγενορντ, η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γουέστ Χαμ, αποδεικνύοντας ότι -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου-δεν θα είναι μέσα στις διεκδικήτριες του τίτλου.

Τέλος, σημαντική νίκη πέτυχε η Σαουθάμπτον που επικράτησε 1-0 της Εβερτον, ενώ τα αποτελέσματα και οι σκόρερ έχουν ως εξής:

Μπέρνλι-Μάντσεστερ Σίτι             1-2