Πέταξε δυο βαθμούς στην Κατερίνη ο Απόλλων Λάρισας

Δημοσίευση: 19 Φεβ 2017 19:19

Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ο Απόλλων Λάρισας δεν τα κατάφερε και αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Πιερικό στην Κατερίνη για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο η λαρισινή ομάδα απώλεσε δυο πολύ σημαντικούς βαθμούς, παραμένει βέβαια στην 1η θέση έχοντας 45 βαθμούς, αλλά είδε τον Ολυμπιακό Βόλου να πλησιάζει στους 2 βαθμούς, μετά τη νίκη  στην Άρτα επί της Αμβρακίας Κωστακίων με 1-0.

Στο 16' ο Σαχινίδης με σουτ από πλάγια έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Πιερικού, ενώ ένα λεπτό αργότερα από εκτέλεση κόρνερ του Πέντα ο προωθημένος Παπαδόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Μηνάς με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σολεϊμέζογλου με το 0-0 να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη λίγες οι καλές στιγμές με την πρώτη να έρχεται στο 48' με πρωταγωνιστή τον Τάσο Κυριάκο που έχασε ευκαιρία για να σκοράρει.

Τελευταία καλή στιγμή ήταν και η μοναδική για τον Πιερικό με τον Κραγιόπουλο στο 61' να κάνει το σουτ και τον Φιρινίδη να διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτησία: Κοτσάνης (Ζήρδας, Τσακίρης)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Σολεϊμέζογλου, Γελαδάρης, Μπαρούτας, Νταντίνης, Κραγιόπουλος, Τσιώμης, Λαζόπουλος (81' Γκιόζα), Καρτσαμπάς, Παπαδόπουλος, Σεχολάρι, Μάρκου.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγρόδημος (78' Κολοβός), Μανθάνο, Καρακατσάνης (65' Διβανές), Σαχινίδης, Πέντα, Μηνάς (46' Κυριάκος).