ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηττήθηκαν Ερμής και ΑΕΛ

Δημοσίευση: 17 Δεκ 2017 15:16

Χωρίς νίκη έμειναν χθες Ερμής Αγιάς και ΑΕΛ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη ηττήθηκε στο κλειστό του Υμηττού από τον Αμύντα με 92-66, ενώ οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να κάμψουν στον Πειραιά την αντίσταση του Εθνικού, ο οποίος κέρδισε με 76-68.

Αναλυτικά:

Παρά το καλό ξεκίνημα η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τον Ερμή Αγιάς. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (17-19), αλλά η κακή άμυνα, οι βιαστικές επιθέσεις και τα λάθη, έδωσαν τη δυνατότητα στον Αμύντα να πάει σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο. Ο Αμύντας συνέχιζε να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά του (62-40 στο 26') για να κλείσει το 30λεπτο με 76-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού ο Ερμής δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει.

Κάποια αντιαθλητικά φάουλ αλλά και τρεις τεχνικές ποινές εις βάρος της ομάδας της Αγιάς καταγράφονται στα στοιχεία του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 46-34, 76-46, 92-66

ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 6, Πίνης 9 (1), Τοπάλλι 24 (1), Διαμαντόπουλος 15 (1), Βογιατζής 4, Βαρδιάνος 5 (1), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 9 (1), Καλδής 4, Μπάρμπας 3 (1), Λιούνης 4, Καμπούρης 3 (1).

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασσάρης): Τσούμας, Βρέττας, Τσιαμπαλής 3, Χρυσόπουλος 9 (2), Δεμερτζής 8, Καλλές 11, Τριανταφύλλου 6 (2), Λόλας 20 (1), Κόμματος 3, Στιβαχτής 6 (2), Παπαδόπουλος, Σταυροθεόδωρος.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δύσκολο το χθεσινό ματς στον Πειραιά για τους «βυσσινί» σε μια απερίγραπτη έδρα (μάλιστα οι άνθρωποι της ΑΕΛ εξέφρασαν την απορία πώς το συγκεκριμένο κλειστό γυμναστήριο πήρε άδεια και το κλειστό του Αλκαζάρ όχι). Η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα με συνέπεια γρήγορα ο Εθνικός να πάρει μια σεβαστή διαφορά άνω των 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια αλλά αστοχία, νευρικότητα και κάποιες αποφάσεις μεγάλωσαν τη διαφορά, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 43-23.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χρήστου Χασανίδη μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την εικόνα του πρώτου μέρους και το κατάφεραν. Με αφετηρία την άμυνα έριξαν τον ρυθμό του ματς και άρχιζαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Στο 36’ οι βυσσινί έφτασαν στο 64-58, ωστόσο οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Εθνικού, σε διεκδίκηση ριμπάουντ μεταξύ Σαριμπαλίδη και Σκλήβα. Η διαφορά πήγε ξανά στους 9 πόντους και ο Εθνικός κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα.

Δεκάλεπτα: 22-8, 43-23, 59-42, 76-68.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Πάντσιος 9 (1) , Καρακωνσταντάκης, Μάρτσος 15 (2), Σκιαθίτης, Τσούτσος 9 (1), Λάανε 11(2) , Φίλας, Οικονομόπουλος 6, Μαχαίρας 11, Δρόσος 5(1), Περσίδης, Σκλήβας 10

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 7, Καμάρας 11, Παπαχρήστος 12(2), Κατσαρές 2, Σαριμπαλίδης 7(2), Κονδυλόπουλος 4, Κνέζεβιτς 2, Χανέλι, Γκιουλέκας 13(1), Φιλιππόπουλος, Τσιαβές 10(2).

Αήττητο προελαύνει το Περιστέρι στις 10 πρώτες αγωνιστικές της Α2, καθώς επικράτησε και του δεύτερου στη βαθμολογία Χολαργού και μάλιστα εκτός έδρας (74-87). Αναλυτικά τα χθεσινά αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Εθνικός-ΑΕΛ       76-68

Δόξα Λευκάδας-Μαρούσι             59-58

ΑΣΕ Δούκα-Ηρακλής        84-86

Χολαργός-Περιστέρι        74-87

Ψυχικό-Αρκαδικός           83-67

Αμύντας-Ερμής Αγιάς      92-66

Καστοριά-Καρδίτσα         67-66

Απόλλων Π.-Παπάγου     88-77