Ο ΔΟΥΚΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΣΕΡΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ (78-76)

Ηττα σοκ για τον Ερμή

Δημοσίευση: 21 Ιαν 2018 15:13

Ήττα σοκ στο Δαΐς υπέστη χθες ο Ερμής Αγιάς από τον Δούκα με 78-76. Μία ήττα η οποία σταμάτησε το σερί των τριών νικηφόρων αγώνων και παράλληλα στέρησε από την ομάδα της Αγιάς την ευκαιρία να συνεχίσει την εντυπωσιακή της πορεία στην Α2.

Ο Ερμής Αγιάς ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι έχοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-22). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο +5 στο 15’ (33-38), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά με 39-38 στο 18’. Ο Ερμής έφτασε στο ημίχρονο με ένα ελαφρύ προβάδισμα δύο πόντων (40-42). Το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη στην τρίτη περίοδο. Ο Δούκας με νέο σερί 5-0 προηγήθηκε 51-50 στο 26’, φτάνοντας στο 30’ με 63-59. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα 1’30’’ πριν το τέλος με 74-70, αλλά ο Κόμματος με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 76-76, 35’’. Ο Δούκας πέρασε εκ νέου μπροστά με δύο εύστοχες βολές 78-76. Ο Ερμής στα τελευταία δευτερόλεπτα, αν και μπορούσε να πάει το παιχνίδι στην παράταση, δεν τα κατάφερε καθώς ο Τριανταφύλλου έχασε το λέι-απ και το 78-76 διατηρήθηκε.
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-42, 63-59, 78-76
ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παναγιωταράς 1, Δούβλης, Ιωάννου 18, Τσιότρας 5, Τσουρογιάννης, Μαστόρος 7, Κουκουλάς 8, Κυρίτσης 24 (1).
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Βρέττας, Τσιαμπαλής 14 (4), Χρυσόπουλος 14 (3), Δεμερτζής 7 (1), Καλλές 3, Κόμματος 15 (3), Λόλας 12 (1), Τριανταφύλλου 11 (1), Παπαδόπουλος.
Ηρακλής-ΑΕΛ    92-81
Μαρούσι-Περιστέρι    61-90
Χολαργός-Αρκαδικός    85-76
Δούκας-Ερμής Αγιάς    78-76
Δόξα Λευκάδας-Καρδίτσα    86-84