ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΥ ΜΕ 101-89 ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Θρίαμβος με 100άρα αλά ΝΒΑ

*Σ’ ένα παιχνίδι με ξέφρενο ρυθμό και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, οι «πράσινοι» κατάφεραν στο τελευταίο 5λεπτο με ένα επιμέρους σκορ 18-2 να κάμψουν την αντίσταση του αντιπάλου τους *Εντυπωσιακός για μία ακόμα φορά ο Σάφτενααρ που άγγιξε το triple double

Δημοσίευση: 21 Ιαν 2018 22:14

Μεγαλειώδη εμφάνιση η οποία συνοδεύτηκε με σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ αλά NBA, 101-89 πέτυχε χθες ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον α’ γύρο της Basket League.

Ήταν μία νίκη που έφερε την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής, ενισχύοντας παράλληλα την ψυχολογία των παικτών για τη δύσκολη συνέχεια.

Η νίκη αυτή παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις αφενός γιατί ο ΠΑΟΚ προερχόταν από ένα εξαιρετικό σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη και αφετέρου λόγω των ελλείψεων στο ρόστερ των «πρασίνων» (ουσιαστικά οι γηπεδούχοι κέρδισαν το παιχνίδι με οκτώ παίκτες).

Επί της ουσίας ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος κατάφερε να κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ, που ήταν ένας βασικός παράγοντας (κάτι που είχε τονίσει πριν το ματς και ο τεχνικός Θανάσης Σκουρτόπουλος), υπήρχε πολύ καλή συνεργασία μεταξύ των περιφερειακών δημιουργημάτων, διάδρομοι από τους ψηλούς προς τους περιφερειακούς, το οποίο όπως φάνηκε δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ και σε συνάρτηση με τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σ’ αυτό το παιχνίδι σημειώθηκαν σημαντικά ρεκόρ. Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος πέτυχε το μέσο όρο των πόντων που βάζει σε κάθε παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, ενώ είναι ιδιαίτερα σημαντικό ότι ανάγκασε μία ομάδα όπως ο ΠΑΟΚ που κατά μέσο όρο δέχεται γύρω στους 70 πόντους να δεχθεί χθες 101 πόντους!

Στον χθεσινό αγώνα κυριάρχησαν οι επιθέσεις, σε αντίθεση με τις άμυνες που ήταν πιο χαλαρές, τα πολλά φάουλ, που είχαν ως επακόλουθο τον μεγάλο αριθμό βολών, αλλά και οι εναλλαγές στο προβάδισμα. Ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο να δείχνει πιο ψύχραιμος και πιο ουσιαστικός.

Ο Σάφτενααρ για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν εντυπωσιακός (άγγιξε το triple double) με 22 πόντους (2/3 τρίποντα), 8 ριμπάουντ 7 ασίστ, ο Μουράτος πέτυχε 17 πόντους με 3/4 τρίποντα, ενώ είχε 3 ριμπάουντ 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Παπαντωνίου και αυτός εκ των κορυφαίων με 16 πόντους (1/4 τρ.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, όπως επίσης ο Μπάντερ με 15 πόντους (2/3 τρ.), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Από τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ήταν ο Γκος (1/3 τρ.), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε 15 πόντους (2/5 τρ.), με 7 ριμπάουντ, ο Κατσίβελης πρόσθεσε άλλους 13 πόντους (2/7 τρ.)1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ενώ ο Χρυσικόπουλος που είχε φορτωθεί με φάουλ (αποχώρησε με πέντε) και αναγκάστηκε να παίξει 20 λεπτά, πέτυχε 12 πόντους (2/2 τρ.) και μοίρασε μία ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με κύριους εκφραστές στην επίθεση του Χρυσικόπουλο και Κατσίβελη κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 6 πόντων (4-10, στο 3’), ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 12-10, για να φτάσουμε μετά από κάποιες μικρές εναλλαγές στο σκορ στο 27-26 (στο 10’).

Τα προβλήματα για τον Γυμναστικό άρχισαν να κάνουν σιγά-σιγά την εμφάνισή τους, αφού ο Διαμαντάκος στην πρώτη περίοδο φορτώθηκε με 3 φάουλ, ενώ λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου τρία φάουλ συμπλήρωσε και ο Μπάντερ (στο 11’).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +4 (29-33, στο 12’20’’), ωστόσο ο Μαραγκός κάπου εκεί άρχισε να δίνει λύσεις στους «πράσινους» και με 5 σερί πόντους έγραψε το 34-33 στο 13’30’’, ενώ ο Βαβάτσικος έκανε το 36-33 στο 14’. Ο Χαραλαμπόπουλος που στη δεύτερη περίοδο πέτυχε 11 πόντους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (44-47, στο 17’), όμως ο Σάφτενααρ μ’ ένα εντυπωσιακό τρίποντο 1’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 49-49 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στον πόντο. Ένα τρίποντο του Παπαντωνίου διαμόρφωσε το 59-56 στο 23’30’’, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 5-2 (61-64, στο 25’), οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά με 68-66 (27’), οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν σε 70-73 (στο 28’30’’) για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 73-75.

Το παιχνίδι έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε θρίλερ, ωστόσο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, παρά τα προβλήματα με τα φάουλ και το μικρό ροτέισον, παίζοντας με περισσότερη αποφασιστικότητα, κατάφεραν στο τελευταίο πεντάλεπτο να φτάσουν σε μία καθαρή επικράτηση.

Το ταμπλό στο 34’ έδειχνε 81-83. Όμως οι «πράσινοι» ελέγχοντας το αμυντικό ριμπάουντ και με ευστοχία στα τρίποντα κατάφεραν με ένα επιμέρους 18-2 να φτάσουν στο +14 (99-85, 1’16’’ πριν το τέλος) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί. Ο Γυμναστικός είχε αγκαλιάσει μία πολύ μεγάλη νίκη για να οδηγηθεί το σκορ στο τελικό 101-89.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Θανάση Σκουρτόπουλος): Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 , Μουράτος 17 (3), Διαμαντάκος, Σάφτενααρ 22 (2), Παπαντωνίου 16 (1), Βαβάτσικος 6.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, Χαραλαμπόπουλος 15 (2), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3).