ΟΙ «ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΙ» ΠΕΡΑΣΑΝ ΝΙΚΗΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΙΟ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΧΘΕΣ ΜΕ 1-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟ

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Απόλλωνας

*Το «χρυσό» γκολ για τη λαρισινή ομάδα πέτυχε στο 46’ ο Μαυριάς με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής

Δημοσίευση: 01 Φεβ 2018 15:48

Θριαμβευτής και στο Αίγιο ο Απόλλωνας Λάρισας. Οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη επί του Παναιγιάλειου με 1-0 στη χθεσινή 14η εμβόλιμη αγωνιστική της Football League και έκαναν ένα ουσιαστικό βήμα για την επίτευξη του φετινού τους στόχου.

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα της Λάρισας ο Μαυριάς στο 46ο λεπτό με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Πρόκειται για τη δεύτερη κατά σειρά νίκη του Απόλλωνα που αρχίζει να «χτίζει» σερί, καθώς είναι το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο παρέμεινε αήττητος.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Παναιγιαλείου, που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, είχε μόλις 11 παίκτες στο έμψυχο δυναμικό της, οι περισσότεροι εκ των οποίων αγωνίστηκαν σε θέσεις που δεν έχουν ξαναπαίξει.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο με τους γηπεδούχους να δημιουργούν μία καλή στιγμή στο 24’, όταν ο Καζναφέρης έδιωξε την μπάλα, ο Σταμάτης έφυγε στην κόντρα, προσπάθησε στη συνέχεια να πλασάρει, αλλά ο Παϊτέρης με εντυπωσιακό τρόπο αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 28’ ο Παναιγιάλειος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σταμάτη από τον Παπαζαχαρία μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο διαιτητής κ. Δραγάτης είχε αντίθετη άποψη.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του. Έτσι στο 46’ μετά από σέντρα του Σκούπρα από τα δεξιά, ο Μαυριάς με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

Οι «κυανόλευκοι» θέλησαν στη συνέχεια να σιγουρέψουν το αποτέλεσμα και πίεσαν για το δεύτερο γκολ με τον Τσιλούλη να χάνει στο 66’, μεγάλη ευκαιρία. Η φάση ξεκίνησε από τη λάθος εκτίμηση του Σμίλτου, μπάλα «στρώθηκε» στον Τσιλούλη, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 87' η λαρισινή άγγιξε για μία ακόμα φορά το δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαζαχαρίας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία (πέρασε άουτ).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Δραγάτης (Αν. Αττικής) και των βοηθών του κ. Πολυχρονιάδη (Αν. Αττικής) και Σταματάκου (Λακωνίας). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Γκούμας (61') και Χατζής (73'), Κουρτεσιώτης (73’).

Στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης σημειώθηκε ένταση στην κερκίδα των επισήμων μεταξύ οπαδών του Παναιγιαλείου και των φίλων του Απόλλωνα Λάρισας που βρέθηκαν στο Αίγιο. Με την παρέμβαση της Αστυνομίας η κατάσταση ηρέμησε γρήγορα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Π. Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας, Σμίλτος, Βλάχος, Γκούμας, Τσουρής, Κόκκορης, Καζναφέρης, Σακελλαρόπουλος, Γαβριηλίδης, Σταματής.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ν. Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Iωάν., Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς (88' Κωτσιαρίδης), Τσιλούλης (79' Συράκος), Ιβανίδης (46' Γαρυφολλόπουλος), Κανούλας.